Camiye silahlı saldırı

Yeni Zelanda’nın ChristChurch ilçesindeki iki camiye cuma namazı sırasında silahlı terör saldırısı düzenlendi. Yeni Zellanda Başbakanı saldırıda 49 kişinin öldüğünü 48 kişinin de yaralandığını açıkladı. Saldırganın katliam öncesi sosyal medyadan paylaştığı mesajda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkleri tehdit ettiği ortaya çıktı.

15 Mart 2019 - 09:35 0
reklam

Yeni Zelanda’dan dünya ajanslarına düşen bir son dakika haberi geldi. ChristChurch ilçesindeki iki camiye cuma namazı sırasında silahlı terör saldırısı düzenlendi. Al Noor Camisi’ne düzenlenen saldırı sırasında 200 kişinin olduğu belirtildi. Çifte saldırıda 49 kişinin hayatını kaybettiği 48 kişinin yaralandığı açıklandı. Yeni Zelanda polisi Twitter’dan paylaştığı mesajında risk ortamının yüksek olduğunu belirterek ChristChurch’te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye etti. Polis ayrıca ülkedeki tüm camilere kapılarını kapatması uyarısında bulundu.

SOSYAL MEDYADAN ALÇAK TEHDİT
Saldırgan Brenton Tarrant’ın katliamı öncesi sosyal medyadan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkleri tehdit ettiği ortaya çıktı. Paylaşılan mesajda Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Halkımızın en kadim düşmanı olan Türklerin lideri” ifadesi yer alıyor. Yine aynı mesajda Erdoğan’ın öldürülmesinin Avrupa’daki Türk varlığına büyük zarar vereceği belirtiliyor.
Tehdit dolu mesajda “Boğaz’ın doğu tarafında barış içinde yaşayabilirsiniz. Fakat Avrupa topraklarında, Boğaz’ın batısındaki herhangi bir yerde yaşayamazsınız. Sizi öldürür ve topraklarımızdan süreriz. ‘Kostantinopolis’e gelecek ve bütün camiler ile minareleri yıkacağız. Ayasofya’yı minarelerden kurtaracağız. İstanbul bir kez daha Hristiyan toprağı olacak.” ifadeleri yer alıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan sadırıyla ilgili olarak “Yeni Zelanda’da ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum” dedi.

Saldırıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nda da açıklama geldi. Bakan, saldırıda iki Türk vatandaşının yaralandığını hayati tehlikelerinin olmadığını söyledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-