Çarşıda Ramazan bereketi

Aydın’da sabırsızlıkla beklenen ve günler öncesinden hazırlıklarına başlanan Ramazan ayı, esnafın da umudu oldu. Alışveriş yapmaya başlayan vatandaşlar, gıda satıcılarının da yüzünü güldürdü.
Çarşıda, kuruyemiş, bakliyat, tatlı hareketi yaşandı.

15 Mayıs 2018 - 13:20 0
reklam

Merve Danışman / Manşet Aydın- EFELER-  Fiyatların geçtiğimiz yıllara göre arttığını belirten esnaf, en çok talebin hurmaya olduğunu söyledi.
Hurma fiyatlarının 10 lira ile 50 lira arasında değişiklik gösterdiğini kaydeden esnaf Murat Özaydın, “En ucuz İran hurması var. Fiyatı 10 lira. Tunus hurması da 12 lira ile 14 lira arasında değişiyor. En pahalısı Medine ve Kudüs hurması. Bu hurmaların fiyatları 50 lira” dedi.
En fazla İran ve Tunus hurmasının satıldığını kaydeden Özaydın, “Vatandaş genellikle fiyatı uygun olanı tercih ediyor. 10 lira ile 14 lira arasında olması sebebiyle İran ve Tunus hurması daha fazla satılıyor. Onun dışında şekere de yoğun talep var. Şeker fiyatları da 10 liradan başlıyor” diye konuştu.

BAKLİYATA ZAM VAR
Esnaf, bakliyat fiyatlarının da bu yıl artış gösterdiğini kaydetti. Pirincin 30 kuruş ile 40 kuruş arasında zamlandığı belirtildi. Ramazan ayında en fazla tercih edilen bakliyat fiyatları şöyle: Pirinç 7 lira, mercimek 6 lira, bulgur 3 lira, kuruyemişlerde en fazla satılan üzüm 10 lira, kayısı 15 lira.

CEVİZ BAYRAMI BEKLİYOR
Ceviz satışlarının bayramda daha çok arttığını söyleyen esnaf, “Cevizin kilosu şu anda 50 lira. Ancak Ramazan ayında en çok kuru üzüm ve kayısı tercih ediliyor. Ceviz satışları da bayramda artış gösterir. Bayramda tatlı yapmak için ceviz alan vatandaş çok oluyor” diyor.

TATLILAR CEP YAKACAK
İftar sonrası ağızları tatlandıracak baklava ve güllaç tatlıların fiyatları ise kuruyemişe gelen zamlardan dolayı cep yakacak. Bazı esnaflar, özellikle antep fıstığının fiyatındaki artış nedeniyle üretimde sıkıntı yaşanabileceğini belirtti. Cevizli baklavanın kilosu 35 ile 50, fıstıklı baklavanın kilosu 60 ile 120, güllaç ise 40 ile 50 lira arasında satılıyor.
Geçen sene 1,5 liradan satılan 250 gram Ramazan pidesi ise, bu yıl 210 gram olarak yine 1,5 liradan satılacak.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort