Çerçioğlu bizi cezalandırıyor mu?

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin mahallesine hizmet getirmediğini söyleyen Muhtar Alim Tarım: “Her mahalleye gelen sarı otobüsler, bize gelince yarı yoldan dönüp gidiyor. Her mahallede iftar çadırı var, biz de yok. Oysa ki, burası Aydın’ın en gariban mahallerinden biri. Çerçioğlu bizi cezalandırıyor mu? Bizim suçumuz ne?”

05 Haziran 2018 - 09:26 0
reklam

Merve Danışman / Manşet Aydın- EFELER- Efeler’e bağlı Ilıcabaşı Mahallesi, sorunlarla boğuşuyor. Mahallede 2013 yılında sözü verildiği halde kentsel dönüşüm yapılmıyor. Ev sahipleri, bu dönüşümü beklediği için tamir ve tadilat da yapılmıyor. Mahallede bazı evlerde bodrum katlarını su basmış, duvarlarda çatlaklar oluşmuş. Sürekli olası bir doğal afet tehlikesi altında olduklarını söyleyen Muhtar Alim Tarım, “Sabah kalkınca yaşadığımıza şükrediyoruz” diyor.
Manşet Aydın Gazetesi, Efeler’e bağlı Ilıcabaşı Mahallesi’ni ziyaret etti. Mahallenin çok sayıda sorunundan bahseden Muhtar Ali Tarım, 6 yıldır çözülemeyen Kentsel Dönüşüm sorunundan dertli olduklarını söyledi.
2013 yılında Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, “6 ay içinde yıkacağız” dediği mahallede, hala kentsel dönüşüm için çalışmalara başlanmamış. Muhtar Alim Tarım, “2013 yılının Mayıs ayında Özlem Çerçioğlu, mahalledeki evlerin 6 ay içinde yıkılacağını ve kentsel dönüşümün başlayacağını söyledi. Ancak, kaç yıl geçmesine rağmen hala çalışmalar tamamlanmadı, evler yıkılmadı. Belediyeye derdimizi anlatacak muhatap da bulamıyoruz. Mahalle adeta kaderine terk edildi” dedi.
“PERİŞAN HALDEYİZ”

Kentsel dönüşüm başlamadığı için mahalleye yeni bir bina yapamadıklarını, var olan evlerin de çok kötü durumda olduğunu söyleyen Muhtar Tarım, “Evlerde bacalar çekmiyor, mahalleli duvarları delip baca yapıyor. Çatılar çok kötü durumda. Ancak herkes kentsel dönüşümü bekliyor. Bu sebeple evine tamirat ya da çalışma yapamıyor” diye konuştu.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun 6 yıl önce bu sözü verdiğini hatırlatan Tarım, “Kahvehanemiz yıkıldı, mahallede oturacak tek bir yerimiz kalmadı. Verilen sözler tutulsun. Bu konuda bir an önce çözülmeli” ifadelerine yer verdi.

YIKILACAK 600 BİNA VAR, ÇÖZÜM YOK
Mahallede yıkılacak 600 bina olduğunu, ancak kültürel sorunlar da yaşadıklarını kaydeden Muhtar Tarım şu ifadelere yer verdi:
“Burada yaşayan roman halkımız var. Onlar yüksek binada yaşamak istemiyor. Evlerde çok kalabalık kalıyorlar ve kendilerine ait örme el işi meslekleri var. Apartmanda bunları yapamazlar. Çok kez derdimizi ilettik. ‘Siz istemiyorsunuz’ denildi. Biz kentsel dönüşüme karşı değiliz. Yetkililerle oturup konuşalım, ortak bir noktaya kavuşalım ve sorunu çözelim istiyoruz. Aydın Büyükşehir Belediyesi bizi kaderimize terk etti. Kendisi gelmiyorsa, biz gitmek istedik. Randevuda alamadık.”

MAHALLEDE BODRUM KATLARINI SU BASTI
Her yağıştan sonra mahalledeki bazı evlerde, bodrumların su içinde kaldığını bu durumun kentsel dönüşüm yapılacağı gerekçesiyle yıllardır çözülemediğini de belirten Tarım; “Eski evlerde çatlaklar oluşmuş. Mahalle halkının tek umudu kentsel dönüşümün bir an önce yapılması ve mahallenin yenilenmesi. Ilıcabaşı Mahallesi’nde kurulan kentsel dönüşüm ofisi ise, atıl vaziyette. Kentsel dönüşümün amacını vatandaşa anlatmak için kurulan binaya kimse uğramıyor. Vatandaş, 6 yıldır dertlerine çözüm sunacak birilerini arıyor” dedi.

“ÇERÇİOĞLU BİZİ CEZALANDIRIYOR MU?”
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin mahalleye hizmet getirmediğini söyleyen Muhtar Alim Tarım, “Belediye tarafından ‘daha ucuz’ ulaşım imkanı için çalışan sarı otobüsler mahalleye uğramıyor. Çerçioğlu bizi cezalandırıyor mu? Her mahalleye gelen otobüsler, yarı yoldan dönüp gidiyor. Bize uğramıyor. Her mahallede iftar çadırı var, biz de yok. Oysa ki, burası Aydın’ın en gariban mahallerinden biri” dedi.

“İŞSİZLİK BÜYÜK SORUN”
Mahallede yaşayan çoğu kişinin işsiz olduğunu vurgulayan Muhtar Alim Tarım, “Burada işsizlik sorunu çözmek için çalışmalar yapıldı. Ancak hepsi yarım kaldı. İşsizlik, vatandaşları kandırılmaya daha meyilli hale getiriyor. Dolayısıyla suç oranı da artıyor” diye konuştu.

“PERGÜLE TURİZMLE BULUŞMALI”
Mahallede yaşayan roman vatandaşların, topladıkları kargılardan çok sayıda el emeği ürünler yaptığını söyleyen Tarım, şöyle dedi:
“Pergüle, sepet gibi çok sayıda el ürünü üretiyorlar. Eskiden mahalle için büyük bir geçim kaynağıydı bu iş. Fakat kargı bulamaz hale geldiler, malzeme üretemeyince maliyet arttı. Avrupa’ya bile ithal edilen bu ürünler, artık romanların elinde kalıyor. İşsizlik sorunu bu noktada çözülebilir. Yetkililer, romanların ana malzeme olan kargıyı üretebilmesi için bir alan yapılmalı ve malzeme temini sağlanmalı. Üretilen ürünler de turizmle tanıştırılmalı, tanıtımı yapılmalı. Pazar da sağlanırsa bu insanlar işsizlikten kurtulacak ve suç oranı da buna paralel olarak azalacak.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort