Çeyrek asırdır bu işi yapıyor

Atça’da yaşayan Hüseyin Aktaş, çeyrek asırdır unutulmaya yüz tutmuş el sanatını yaşatıyor.

13 Nisan 2018 - 13:06 0
reklam
reklam

Haber Merkezi / Manşet Aydın- S.HİSAR- Sultanhisar’ın Atça Mahallesinde yaşayan işçi emeklisi Hüseyin Aktaş, çocukluk yaşlarından edindiği balık avı hobisini iş haline getirdi. Aktaş, çeyrek asırdır serpme ağları ilmek ilmek kendisi örerek unutulmaya yüz tutan el sanatını da yaşatıyor.

Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını hayatta tutmaya çalıştığını ve hobi olarak yaptığı işten büyük zevk aldığını söyleyen Atça’da yaşayan işçi emeklisi Hüseyin Aktaş, piyasada satılan ağların eskisi gibi kaliteli olmadığı için kendi kullandığı ağı üretmeye başladığını ifade etti.
Serpme ağları yapmanın büyük emek istediğini belirten Aktaş,
günde 8 saat çalışarak 5 kilo kurşun ile döşenen serpme ağı 4 ayda tamamlandığını ifade etti.
Serpme ağ, pinter, hamak (ağ yatak) gibi ağları örerken zaman zaman zor anlar yaşadığını kaydeden Aktaş, “Yıllar önce bu işe merakım vardı. İşçi emeklisiyim, emekli olduktan sonra kahvelerde zamanımı boşa harcamaktansa çocukluk yıllarında meraklısı olduğum balık ağını örmeye başladım. Evimin yanında bulunan araba garajımda çeşitli balık ağları ve pazarlarda kullandığımız el filesi örerek bunları satıp aile ekonomisine katkı sağlıyorum. Çeyrek asırdır ilmek ilmek balık ağı örüyorum. Günde 8 saat süren bir çalışmayla 5 kilo kurşun ile döşenen serpe ağı 4 ayda tamamlıyorum ”dedi.
Mesleği öğrenmek isteyenlere seve seve yardımcı olacağını dile getiren Aktaş, serpme ağlarda kullanılan kurşunun kilosuna göre serpme ağların fiyatlarının 650 lira ile bin 200 lira arasında değiştiğini ifade ediyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam