CHP İL BAŞKANI ALİ ÇANKIR, DEVECİ KADAR OLAMADI

Cumhuriyet Halk Partisi, PKK destekçisi HDP ile yerel seçimlerde koalisyon yapacak mı?

31 Ağustos 2018 - 21:48 0
reklam

Kudret Can/Manşet Aydın-EFELER Kamuoyu son günlerde iyice gündeme gelen bu sorunun yanıtını arıyor. HDP Aydın İl Başkanı Barış Göze, ‘olabilir’ diyerek kapıları açık tutarken, CHP Nazilli İlçe Başkanı Ali Deveci, ‘söz konusu değil’ sözleriyle tabanın sesine tercüman oldu. Ancak İl Başkanı Ali Çankır, ısrarlı tüm sorulara yanıt vermekten kaçıp sessiz kalmayı tercih etti.

Yerel seçimlerde birçok il ve ilçede belediye başkanlığını kazanmayı hedefleyen ana muhalefet partisinde bu yönde çalışmalar yoğunluk kazanmaya başladı. Son günlerde CHP-HDP ittifakı söylentilerinin gölgesinde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan parti meclisinde izlenecek strateji belirlenmeye çalışıldı. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda gündem, 31 Mart’ta yapılması planlanan yerel seçimler.
CHP-HDP İTTİFAKI OLACAK MI?
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminde işbirliğine gitmekten kaçınmayan her iki partinin, 31 Mart 2019’da yapılması beklenen yerel seçimlerde benzer bir ittifaka onay vereceği belirtiliyor. Bu yönde çıkan haberler net bir şekilde dile getirilmezken, Aydın cephesinde yaşanan gelişmeler kafa karıştırdı. HDP İl Başkanı Barış Göze, Kendisine yöneltilen soruya verdiği cevapta, “Şuan gündemimizde ittifak yok. Genel merkezden gelecek kararı bekliyoruz. Teklif gelirse o an ki şartlar ittifak yapmayı gerektirirse ittifak yaparız. CHP ile ittifaka olumlu bakıyoruz. Günün şartları ve bizim ilkelerimize göre olursa ittifak neden olmasın” diyerek söylentileri haklı çıkartacak ifadeler kullanmıştı.
NAZİLLİ İLÇE BAŞKANI; “SÖZ KONUSU DEĞİL”
HDP Aydın İl Başkanı Barış Göze’nin açık kapı bıraktığı ‘ittifak’ söylentilerine en net yanıt, CHP Nazilli İlçe Başkanı Ali Deveci’den geldi. CHP’nin PKK terör örgütü ile en başından bu yana kararlı bir mücadele verdiğini söyleyen Deveci, HDP’nin açık bıraktığı kapıyı sert şekilde kapatarak şunları söyledi, “CHP’nin HDP ile birlikte olması asla söz konusu değildir. Bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde geniş kapsamlı bir açıklama yapacağız.”
ÇANKIR ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR
CHP Nazilli İlçe Başkanı Ali Deveci, HDP ittifakı konusunda net bir dille tavrını ortaya koyarken, İl Başkanı Ali Çankır ise tüm ısrarlara rağmen bu konuda açıklama yapmaktan kaçınmayı tercih etti. Telefonla kendisine ulaşan MANŞET Gazetesi muhabirine, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama törenlerinden sonra açıklama yapacağını söyleyen Çankır, il başkanlığında bekleyen muhabire, “ben size yazılı açıklama yollayayım. Şu anda zamanım yok” demeyi tercih etti. Ancak aradan geçen iki günün sonunda ısrarlı tüm aramalara rağmen telefona çıkmaktan kaçınan Ali Çankır’ın bu tavrı, ‘Deveci kadar olamadı’ yorumlarına neden oldu.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-