CHP’de kriz yaratan liste

Parti Meclisi toplantısı sonrasında açıklanan CHP milletvekili aday listeleri partiyi karıştırdı. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye yakın milletvekilleri yeniden aday gösterilmezken, Aydın’da Metin Lütfi Baydar’ın üstü çizildi. Ayrıca Aydın’da kadınlara ve gençlere yer verilmemesi eleştiri konusu oldu. Tepkilerin odağındaki isim ise Parti Sözcüsü ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan.

21 Mayıs 2018 - 09:58 0
reklam

Naci Eriş / Manşet Aydın- EFELER-  CHP’de kesinleşen 27. Dönem milletvekili aday listeleri, Parti Meclisi toplantısından sonra basına yansıdı. 24 Haziran seçimi için oluşturulan listeler, hem Türkiye genelinde hem de Aydın’da büyük rahatsızlığa yol açtı.
CHP Aydın’da mevcut milletvekilleri Bülent Tezcan 1, Hüseyin Yıldız da 2. sıradan yeniden aday gösterildi. Süleyman Bülbül 3, Mustafa Arıkan 4’üncü sıradan aday gösterilirken 5. sıra Saadet Partisi kontenjanına ayrıldı. 6. sırada Kaan Erçetin, 7. sırada Kemal Güneri’nin bulunduğu listenin son sırasında, Aydın’daki tek kadın aday Fulya Üstündağ yer aldı.

‘İNCE’ MESAJ
CHP listelerinde dikkat çeken en önemli konu, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye yakın 20 kadar milletvekilinin yeniden aday gösterilmemesi oldu. Cumhurbaşkanı adayı İnce, listeye sosyal medyadan paylaştığı “Sesim kısıldı” tweetiyle tepki gösterdi. İnce, mitinglerini iptal edebileceğini söyledi.

BAYDAR’IN ÜSTÜ ÇİZİLDİ
CHP Aydın’da mevcut milletvekillerinden Bülent Tezcan ve Hüseyin Yıldız yerlerini korurken, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a yakınlığıyla bilinen Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar’ın üstü çizildi. Daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik sert eleştirileriyle gündeme gelen Baydar, ilk açıklamasında, “Milletvekili adayı olan tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Beraber siyaset yaptığım, benim için büyük özveriyle çalışan yoldaşlarıma sonsuz teşekkürler” dedi.

GENÇLER VE KADINLAR YOK SAYILDI
CHP Aydın listelerinde en çok eleştiri konusu olan konulardan biri de gençlerin ve kadınların geri plana itilmesi oldu. 2015 yılında girdiği ön seçimde, delegelerin teveccühü ile Türkiye’nin en genç milletvekili adayı olan Fulya Üstündağ, bu kez listenin son sırasında yer bulabildi. Üstündağ, listedeki en genç ve tek kadın milletvekili adayı oldu.
CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Kemal Güneri de listeye 7. sıradan girdi. Üstündağ ve Güneri’nin ‘seçilemeyecek sıralar’ olarak tanımlanan 7. ve 8. sıraya konulması eleştiri konusu oldu.

TEPKİLERİN ODAĞINDA BÜLENT TEZCAN VAR
Tartışma yaratan listelerin ortaya çıkmasının ardından, tepkiler Parti Sözcüsü ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan üzerinde yoğunlaştı. Yeniden aday gösterilmeyen milletvekilleri ve yerini beğenmeyen adaylar, hem Aydın’daki hem de Türkiye genelindeki sıralamada etkili olduğu belirtilen Bülent Tezcan’ı eleştirdi. Tepkisini açıkça dile getiren CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “Sn. Bülent Tezcan uygun görmediği için listelerde yokuz. Can sağlığı olsun. Faşizme karşı mücadeleye devam!” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort