CHP’den Aydın Valisi’ne ‘yasak’ tepkisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Aydın Valiliği’nin gösteri ve yürüyüşleri 30 gün süreyle yasaklamasına tepki göstererek, “Aydınlı vatandaşlara en büyük ihaneti yapacak bu kararı ne için aldınız?” diye sordu.

24 Mart 2018 - 15:17 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız / Manşet Aydın- EFELER- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Aydın İl Başkanlığını ziyaret etti. Ziyarette bir basın toplantısı düzenlenen Karaca, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
Konuşmasında Aydın Valiliği’nin kentteki gösteri ve yürüyüşler ile açık hava toplantılarına 30 gün yasak getirdiğini hatırlatan Karaca, karara tepki gösterdi.
Aydın Valiliği’nin sıkı yönetim ilan ettiğini söyleyen Karaca, jeotermal tesislerle ilgili açıklamaların engellenmeye çalışıldığını savundu.

Karaca, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sayın Valim, İl Başkanımızın burada yaptığı açıklamada sorduğu sorular var. Dedi ki, ‘Tarıma ne kadar zarar verecek? Çevreye zararı ne olacak? Üretime, havaya, suya zararı ne olacak? Bu araştırıldı mı?’ dedi. Bunu sormaktan daha doğal ne olabilir? Çünkü biz önce insan dedik. Biz yaşanacak Türkiye hayali ile yola çıktık. Sayın Valim neyi örtmek istiyorsunuz? 20 Temmuz sivil darbesinin gereği OHAL’i kullanarak, Aydın halkının göreceği zararı öğrenmesine, jeotermal elektrik üretiminin Aydın tarımına, insanına, geleceğine hangi zarar vereceği hakkında bilgi edinmesini engelliyorsunuz. Bunun neresi kötü de bu yetkilerinizi kullanarak 30 gün süreyle Aydınlı vatandaşlara en büyük ihaneti yapacak bu kararı aldınız? Her türlü bilgilendirme toplantısını, basın açıklamasını, sokakta broşür dağıtılmasına varıncaya kadar yasaklayarak anti demokratik bir anlayış sergiliyorsunuz. Sesimizi kısmaya hiç birisinin gücü yetmeyecek.”

“ÖLÜM ORANI ARTIYOR”
Basın toplantısında konuşan CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, jeotermallerin yüzde 68’inin ev ısıtmasında, yüzde 6’sının ise enerji üretiminde kullanılmasının yasaya uygun olduğunu söyledi. Yıldız, “Jeotermal suyun yüzde 18’i seracılıkta, yüzde 6’sı ise jeotermal elektrik santralinde kullanılır. Ama Aydın’da yüzde 95’i maalesef jeotermal elektrik üretiminde kullanılıyor. Söke’den başlayarak Buharkent’te kadar bütün ovalarımızdaki zeytinlerimiz ve incirlerimiz kesiliyor. 15 yıl sonra Aydın çölleşiyor. Bu sadece CHP’nin sorunu değil. Bu bütün siyasi partilerin ve Aydınlıların sorunu. Verilere bakıldığında son 5 yılda Aydın’da yüzde 45 kanser oranı, yüzde 48 ölüm oranı artmış” dedi.

Açıklamaya CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, CHP Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir, CHP Efeler Kadın Kolları Başkanı Özlem Ekiz ve çok sayıda partili katıldı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam