Çiftçilere domates için uyarı

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü üretim ve ihracatta büyük kayıplara yol açan domates güvesi zararlısı hakkında çiftçileri uyararak bilgilendirme semineri gerçekleştirdi.

10 Ağustos 2018 - 10:19 0
reklam

Ülkemizde gerek iç tüketim ve gerekse ihracatta önemli yer tutan domateste son yıllarda zararı artan domates güvesi ile mücadele çalışmaları hız kazandı. Bu kapsamda Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli 194 üreticiye zararlı ile mücadele hakkında eğitim verdi.
Domates güvesi olarak adlandırılan tuta absoluta ile mücadelenin ekonomik açıdan önemli olduğuna değinen Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yaptığı açıklamada, sürdürülebilir üretim ve ihracat için mücadelenin önemine değindi.
Bu kapsamda bugüne kadar 194 üreticiye teknik personelin eğitim verdiğini ve eğitimlerin artarak devam edeceği belirtilen açıklamada, ” “Değişen iklim koşulları sebebiyle zararlı organizmalar beslenme, çoğalma gibi yaşamsal faaliyetlerini daha rahat sürdürerek bitkilere daha zararlı hale gelmekte.

Aydın domates üretimi ve ihracatı bakımından dünyada önemli bir yere sahiptir. Sürdürülebilir üretim ve ticaretin sağlanması amacıyla kentte domates güvesi ile ilgili eğitimlere önem verilmekte. Eğitimlerde zararlının yaşam süreci, zararları ve mücadelesi konusunda bilgilendirmeler yapılmaktadır. İl ve ilçe müdürlüklerimizce yapılan eğitimlerde 194 üreticimize ulaşılmış olup eğitimler devam etmektedir” ifadelerine yer verildi. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-