Çine’de üreticilere eğitim

Çine ilçesinin Kavşit Mahallesinde 25 üreticiye zeytin ve kirazda görülen hastalık ve zararlılar hakkında eğitim verildi.

23 Mayıs 2018 - 13:29 0
reklam

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından Çine Kavşit Mahallesinde eğitim toplantısı düzenlendi. Eğitime katılan 25 üreticiye, zeytinde ve kirazda görülen hastalık ve zararlılar hakkında bilgi verilerek el kitapçıkları dağıtıldı.
Kiraz sineği mücadele zamanının tespitinde monitör amaçlı kullanılan feromon tuzaklar üretici bahçelerine asıldı.

ZEYTİNDE KURUMA VE ZEYTİN SİNEĞİYLE MÜCADELE
Zeytinde özellikle Verticillium dahliae’nin neden olduğu kurumalar, halkalı leke hastalığından kaynaklanan yaprak dökülmeleri sonucu verim düşüklüğü ile zeytin sineği ve diğer zararlılarla mücadele hakkında bilgilendirme yapılarak, erken hasadın önemi vurgulandı.

KİRAZ SİNEĞİ MÜCADELESİ
Kirazlarda pazar değerini düşüren ve meyve etiyle beslenip zamanından önce dökülmelere neden olan kiraz sineği hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Kiraz sineği zarar oranı, özellikle mevsimin aralıklı yağışlı ve günlük sıcaklık ortalamalarının 16-18 derece üzerinde, sıcak gün sayısının fazla olmasıyla artmakta olduğu, mücadelede öncelikle kültürel önlemler olan sonbaharda toprak işleme, yere dökülen kurtlu meyvelerin toplanması, hasatta ağaçta meyve bırakılmaması gibi konular üzerinde duruldu.

BİYOTEKNOLOJİK VE KİMYASAL ÖNLEMLER
Biyoteknolojik Mücadele yöntemleri ile kimyasal mücadele anlatıldı. Kiraz sineğine karşı mücadele zamanının tespitinde fenolojik gözlemler önemli olduğu, ilk ergin uçuşu görüldüğünde en geç 1 hafta içinde ilaçlama yapılması gerektiği anlatıldı. Genellikle bir ilaçlamanın yeterli olduğunu anlatıldığı seminerde mevsimin ılık geçmesi ve sinek yoğunluğunun artması halinde ikinci ilaçlama yapılabileceği vurgulandı. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort