ÇİNE’YE 544 MİLYON

Çine’de 72 mahalle ve 56 köyünü ilgilendiren yatırımlarla ilgili bilgi veren AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, “5 proje ile Çine tarımda çağ atlayacak. Çiftçi ve vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda hazırlanan bu projeleri Devlet Su İşleri kısa sürede hayata geçirecek” dedi.

11 Haziran 2019 - 18:15 0
reklam

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Çine’de uzun süredir beklenen projelerle ilgili müjde verdi. Savaş’ın talebiyle Devlet Su İşleri (DSİ), ilçede yapılacak 5 projenin detaylarını açıkladı. Savaş, Çine’yi tarımda çağ atlatacak projelerin hazır olduğunu dile getirirken, “Seçim öncesi halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çalışıyoruz. Büyükşehir’de seçilemesek de halkımıza hizmet aşkıyla çalışmaya devam edeceğiz. Devlet Su İşleri Çine’yi tarımda lider pozisyona getirecek projeleri kısa sürede hayata geçirecek” diye konuştu. Savaş’ın talebi üzerine DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta imzasıyla yapılan bilgilendirmede Çine Sulaması, Çine Sulaması Drenaj Kanalları, Çine Çayı İslahı, Aydın Çine At ve Tigh ile Gökbel Barajı başlıkları altında 5 proje için toplamda 544 milyon TL bütçe ayrıldığı belirtildi. Çine’nin 72 mahalle ve 56 köyünü yakından ilgilendiren 5 maddelik açıklamada şu ifadeler yer aldı:
ÇİNE SULAMASI
Çine Ovası’nda 69 bin 800 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak. Çine Sulama Projesi ile şimdiye kadar 3 bin dekar zirai alan sulamaya açılmıştır. Projenin tapulaştırma ve proje revizyon çalışmaları sürüyor. Toplam maliyet 251 milyon TL.
ÇİNE SULAMASI DRENAJ KANALLARI
56 bin 800 metre uzunluğundaki Çine sulama sahasında yer alan tahliye ve drenaj kanalları ile Karpuzlu ve Kargı derelerinin ıslahı yapılacaktır. Böylece 64 bin 650 dekar arazi taşkınlardan korunacaktır. Maliyeti 50 milyon 630 bin TL’dir.
ÇİNE ÇAYI ISLAHI 1. KISIM
17 kilometre dere ıslahı yapılarak, bin dekar zirai arazi taşkınlardan korunacaktır. Maliyeti 81 milyon 500 bin TL’dir.
AYDIN ÇİNE AT VE TİGH PROJESİ
Çine’de 18 yerleşim birimini kapsayan 7 bin 300 hektar alanda yürütülmektedir. Proje kapsamında 16 yerleşim biriminde parsel planlamaları ve yer teslimleri büyük ölçüde tamamlanmış olup tescil için hazırlıklar devam etmektedir. Proje alanında kalan 2 yerleşim birimi 2019 yılı içerisinde tamamlanacaktır. Maliyeti 41 milyon TL’dir
GÖKBEL BARAJI
Barajın temelden yüksekliği 63 metredir. 13 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak baraj, Çine Ovası’nda ve Koçarlı Bağarası’nda toplam 215 bin 840 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Maliyeti 120 milyon TL’dir. (HABER MERKEZİ)

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-