“Çok ilginç bir incir ticareti yaşanıyor”

İlçe Başkanı Turgay Ulutaş, Aydın İncirinin bu yıl en kötü verim ve ticari dönemi geçirdiğini söyleyerek faaliyet gösteren jeotermal santrallerin bu ürün kaybındaki etkisi çok büyük olduğunu iddia etti.

01 Eylül 2018 - 13:54 0
reklam

Kıymet Sarıyıldız / Manşet Aydın- EFELER- MHP Germencik İlçe Başkanı Turgay Ulutaş, her yıl incir kalitesi ve rekoltesinin düştüğünü ifade etti. İncir veriminin neredeyse yarı yarıya azaldığını söyleyen Ulutaş, “Değişkenlik gösteren iklim şartları, bilimsel olarak hiç kimse kabul etmese de bölgemizde faaliyet gösteren jeotermal santrallerin bu ürün kaybındaki etkisi çok büyük olmaktadır. Hangi üretici ile konuşsak santrallerin zararı çok, elimizden de hiçbir şey gelmiyor diyerek dert yanmaktadırlar” dedi.

“BU YIL ÇOK İLGİNÇ BİR İNCİR TİCARETİ YAŞANIYOR”
Ulutaş, “Ülkemizin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan Aydın İnciri, 2017 yılında 63 bin ton ile 232 milyon dolar olarak kayıtlara geçmiştir. Fakat bu yıl çok ilginç bir incir ticareti yaşanmakta. Bahçelerde incir az mı? Az hem de neredeyse yarı yarıya. Yani geçen yıl 60 bin ton olan ürün bu yıl 30 bin ton civarı. Mantıken hareketli bir pazarın oluşması gerekir. Fakat üretici mahsulü bitirdi, ağaçlarda incir kalmadı ortada ne tüccar var nede işletmeci. Kime sorsan, ihracatçı alım yapmayın dedi diye kendini savunuyor. Ne olacak kimse bilmiyor. Geçtiğimiz yıllarda 60 bin ton,70,80 bin ton incir ihracat yapan işletmeler bu yıl her ne hikmetse incir alımını erteliyor, bekletiyor” diye konuştu.

“TARİŞ ÜRETİCİYİ KORUMALI”
1912 yılanda kurulan Tariş’i eleştiren Ulutaş, “Bu işin misyonunu üstlenmiş, tüzüğünde kayıt altına alınmış, üreticinin zor şartlarda ürettiği ürünü, tefeciye, üçkâğıtçıya, beş kâğıtçıya kaptırmadan rekabet ortamı yaratsın diye kurulmuş. Bu gün benimde ortağı olduğum bu kuruluş, 2018 yılında 5 bin ton ürün alacağım diye açıklama yapıyor. Yahu sizin kuruluş amacınız bu değil. Niye 5 bin ton alıyorsun? 30 bin,40 bin,50 bin ton al. Ortak sayını çoğalt, rekabet ortamını yarat. Kuruluş amacın bu senin. Üreticiyi koru. Koru ki memleketin ürünü değer kazansın. İhracatçıyım diye üreticinin kanını emen, bunun için memlekette istediği depocuyu batıran istediğini de kral yapan zihniyet gelsin, inciri senden alsın. Senden alsın ki herkes kayıt altına girsin” ifadelerini kullandı.

“YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRDI”
Bu kötü gidişatlar doğrultusunda yetkilileri göreve çağıran Ulutaş, “Bu bağlamda Tariş İncir Birliği Başkanı, İncir Üreticisi sizden hizmet yani çözüm beklemektedir, sorumlusunuz. Ziraat Odaları Başkanları, sorumlusunuz. İncir üreticisinin oylarını alıp Vekil olanlar sorumlusunuz. Aydın Büyükşehir, Jeotermaller havamızı kirletiyor, ürün kalitemizi, ürün verimini düşürüyor sorumlusunuz. Unutmayın bu üretici tatil planları yapmıyor. Herkes canının derdinde” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-