Çok işe yarıyor!

Meteoroloji’nin hava sıcaklıklarında ani düşüş yaşanacağı uyarısı ile kolay hasta olanlar tedirgin oldu. Nazilli’de aktarcılık yapan Ahmet Aksu, vatandaşların kış çaylarına yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, uykusuzluğu, hasta olmayı ve bitkinliği önlemek içinde tüyolar verdi.

reklam
19 Ekim 2016 0
reklam

img_8478

Soğuk algınlığına karşı, zencefil, zerdeçal, hatmi çiçeği, kuş burnu, papatya gibi bitkilerin demlenerek içilmesinin vücudun direncini arttırdığını ifade eden Aksu, bu tür çayların balla ya da keçi boynuzu özüyle tatlandırılmasını daha doğru bulduğunu dile getirdi.

Gün içinde meyve tüketemiyorum vücudum dirençsiz kalıyor diyorsanız;
‘’Kuşburnu vücudun C vitamini deposunu yükseltiyor ve soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırıyor. Kuşburnu kadar C vitamini yüksek olan diğer bir bitki hibisküs. Kış çaylarının içine bir tutam atıp rahatlıkla içebilirsiniz’’ diyen Aksu, ıhlamur bitkisinin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve ödem atımını kolaylaştırdığının altını çizgi.

Eğer sizde kışın elleri buz gibi olan hatta moraranlardansanız Aksu’nun önerisi ıhlamuru zencefille karıştırıp içmek. Üstelik bu karışım hazımsızlığın da önüne geçiyor. ‘’Kış soğuğunu önlemenin bir diğer yolu ise keçiboynuzu pekmezi’’ diyen Aksu, öksürüğü önlemek içinde papatya çayını öneriyor.
Gün içinde çok yorulmanıza rağmen bir türlü rahat uyku uyuyamıyorsanız melisa çayı birebir diye konuşan Aksu, stresli bir çalışma hayatı olanların çaydan uzak durması gerektiğinin altını çizdi. Çayın içerisindeki bazı maddelerin kansızlık yaptığını ve buna bağlı olarak vücudun kendini yorgun hissettiğini belirten Aksu, ‘’Yorgun halde çalışmak insanı stresli yapar. Kan değerlerini yüksek tutmak her zaman iyidir’’ diye konuştu.

Bitki çaylarını fazla tüketmenin vücudu yorduğunu söyleyen Aksu,’’ Böbrek her içilen çayı süzmek zorunda bu nedenle de bir yorgunluk oluyor. Bitkiler de masum değildir ve vücuda zarar verebilir’’ diyerek çayseverleri uyardı.

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam