“Desteklemeler yetersiz”

Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, destekleme ödemelerinin yetersizliğinden dert yanarken, kur farkı nedeniyle miktarın beklentinin altında kaldığını belirtti.

27 Kasım 2018 - 13:36 0
reklam
reklam

Mustafa Çelik / Manşet Aydın-NAZİLLİ- Tarım ve Orman Bakanlığı tüm Türkiye’de olduğu gibi Nazilli’de de çiftçiye destekleme ödemelerini yapmaya başladı. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre bin 882 çiftçiye toplamda 7 milyon TL ödeme yapılacağı belirtildi. Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, kur farkı nedeniyle desteklemenin yetersiz kaldığını söyledi.

KUR FARKI KÖTÜ ETKİLEDİ
Artan girdi maliyetleri nedeniyle, ödemelerin beklentinin altında kaldığını ifade eden İzgü, “Destekleme miktarı doların 3.5, 4 bandında olduğu dönemde ayarlanmış. Şu anki durumda dolar 5,24 ve çiftçi mazotunu, gübresini, ilacını bu fiyat üzerinden alıyor. Çiftçi bu yüzden sıkıntı çekiyor. O yüzden desteklemeler önümüzdeki dönem artırılmalı” ifadelerini kullandı.

“GECİKME BİRLEŞMEDEN KAYNAKLANDI”
Yaşanan 2 aylık gecikmenin iki bakanlığının birleşmesinden kaynaklandığını ifade eden İzgü, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın birleşmesi nedeniyle bu ödemeler gecikti. İşlemler biraz uzun sürmüş olabilir. Hükumet tarafından bir sorunumuz yok. Biraz gecikmeli olsa da yine de ödenmiş olması çiftçi için yararlı” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam