Didim Emniyetinde İşkence İddiası

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ile CHP’li meclis üyesi Sinan Ceyhan’ın evini kurşunladıkları gerekçesiyle cezaevine konulan iki tutuklu, Emniyette gördükleri şiddet ve baskı üzerine suçlamaları kabul ettiklerini ileri sürerek şikayetçi oldu.

reklam
08 Haziran 2016 0
reklam

Erdal SAVAŞ/Aydın Haber Ajansı-DİDİM-Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ile CHP’li meclis üyesi Sinan Ceyhan’ın evinin kurşunlanması olayına karıştıkları gerekçesiyle yakalanarak tutuklanıp Söke Cezaevine konulan O.T.O ve Ş.Ş, Cumhuriyet Savcılığına yazdıkları şikayet dilekçesinde kendilerine Didim emniyetinde ifade verdikler esnada şiddet ve baskı uygulandığını ileri sürdü.

123-1

Cezaevinde haksız yere tutulduklarını, üstlerine atılı suçu işlemediklerini ifade eden şahıslar, Didim Emniyetinde görevli bazı polislerin, kendilerine şiddet uygulayarak ifade vermeye zorladıklarını öne sürdü. İleri sürdükleri iddialara ilişkin tutuklu bulundukları Söke Cezaevinden birer sayfalık şikayet dilekçesi yazarak bunları Didim Cumhuriyet Savcılığına yollayan şahıslardan O.T.O, mağdur edildiğini belirterek şu sözleri kaleme aldı;

Sayın savcım,  bizlere verdirdikleri ifadeler tamamen şiddet ve baskı altında verilmiştir. Kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Olayda adı geçen polis memurları emniyet müdürü asayiş büro amiri ve sorguya giren tüm polis memurlarından ayrı ayrı davacıyım. Sayın Savcım,  Bunlarda yetmemiş gibi Didim belediye başkanının evinin kurşunlanması olayını dahi bizim üstümüze yıktılar. Kesinlikle bu olayları ve üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Olay sadece ben ve Y.G arasında olan husumetimizden gerçekleşmiştir. Karakolda kayıt altındadır. Olay bakılabilir hatta benim A. O ve Ş. O ile telefon görüşmem kesinlikle olmamıştır. Hatta yüz yüze dahi görüşmemiz olmamıştır. Sayın Savcım, bahsi geçen polis memurlar savcılıkta ve mahkemede yanımızda oldukları için oradaki hakimlere ve savcılara söyleyemedim. Benimle babam suçsuz yere polislerin iftira atarak şuan cezaevinde bulunan A. O.,  Ş.Ş,  T.D. ve ben, polislerin zorla söylettiği ifade yüzünden buradayız . Bu suçu ve günahı olmayan insanların ve benim mağduriyetimizin giderilmesini siz büyüklerimizden saygılarımla arz ederim.”

123-3

“İŞKENCE EDENLERDEN DAVACIYIM”

Kendisine Didim Emniyetinde işkence edilerek ifadesinin alındığını iddia eden diğer tutuklu Ş.Ş. ise, Cumhuriyet Savcısına yolladığı şikayet dilekçesinde hayatından endişe etiğini belirterek şu ifadelere yer verdi; “Emniyet müdürü ve sorguda bana işkence eden isimlerini bilmediğim tüm polis memurlarından maddi ve manevi olarak ayrı ayrı şikayetçi ve davacıyım. Sayın savcım, bu konuyla ilgili başıma herhangi bir durum gelirse bunda emniyet güçlerinin bana karşı şiddet ve baskılarının sorumlusu sorguma giren emniyet müdürü ve polisler sorumludur. Siz devlet büyüklerinden mağduriyetimin giderilmesini bana ve aileme yardımcı olmanızı siz devletimden saygılarım ile arz ve talep ederim.”

123-2

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz 28 Mart tarihinde Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın çamlık Mahallesindeki evi kurşunlanmış, bu olaydan birkaç gün sonra, CHP’li Belediye Meclis üyesi Sinan Ceyhan’ın İnönü Bulvarındaki iş yeri de aynı şekilde hedef alınmıştı. Bu iki hadiseden sonra başlatılan çalışma neticesinde azmettirici oldukları gerekçesiyle Mardin’li müteahhit A.O ile Süryani ortağı Ş.O. gözaltına alınmıştı. Bunun yanında kurşunlama olayını gerçekleştirdikleri belirtilen B.Ö., Y.G., A.D., O.T.O., T.D. ve Ş.Ş. adlı kişiler, “silahla mala zarar verme” suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.didim adliyesinde görülen davada 8 şüphelinden 3’ü serbest bırakılmış, aralarında iş adamları A.O ile Ş.O’nun yanı sıra O.TO. ve Ş.Ş tutuklanarak söke kapalı cezaevine konulmuştu.

22 NİSAN 2016 Tarihli haberin yayını:

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam