“DİPLOMALI İŞSİZ OLMAKTAN KURTULACAKLAR”

Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, hükümetin hayata geçirdiği uygulamaya destek çıktı. Algün, “Çocuklar diplomalı işsiz olmaktan kurtulacaklar” dedi.

13 Nisan 2018 - 17:45 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız/Manşet Aydın-Efeler Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, hükümetin meslek liseleriyle ilgili uygulamaya destek çıkarak meslek liselerinin aslına döneceğini belirtti.
Mesleki eğitimde liselere geçiş sınavında en az puanı alan çocukları göndermenin tarihi bir hata olduğunu söyleyen Algün, “Meslek liseleri aslına dönüyor. Hükümetimiz önümüzdeki yıl meslek liselerine sınavla öğrenci alacak olması bu hatadan dönüş ve doğru bir adımdır. Bu konudaki değişikliğin yapılması için verdiği talimatlar nedeniyle sayın cumhurbaşkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ederiz. Mesleki eğitimde elbette sorunu komple çözemeyecektir ancak iyi bir başlangıç olduğu kesindir ve kesinlikle mesleki ortaokullar liselere hazırlık olarak bir düzenleme yapılmalı ve mesleki eğitim merkezleri bu kapsam içinde tutulmalıdır. Aydın’da çırak sorununun ortadan kalkması için ciddi bir eksiğimiz olan çıraklık yurdu ile ilgili Aydın Valiliğimizden sevindirici haberler alıyoruz. Önümüzdeki günlerde sanırım bu yurt için muhteşem bir sonuç ortaya konacaktır” dedi.
“TÜRKİYE’MİZİN ÇOCUKLARININ YETİŞMESİNE KATKI SAĞLAMALI”
Aydın İl Milli Eğitim müdürlüğü bünyesinde ailelere mesleki okulların tanıtımı ve ailelere bu konuda bilgilendirme ve yönlendirme çalışmaların güzel sonuçları olduğunu belirten Algün, “Aileler yüz binlerce para harcayıp diplomalı işsiz olmaktan kurtulma şansını yakalayacaklardır. Aydın Valimiz Yavuz Selim Köşger’in çıraklar ve çıraklığa adaylar için ‘Biz devlet memuruyuz, kazanacağımız para belli ama siz çırakların çok para kazanma riski var’ sözü aslında tarihe geçecek kadar önemlidir. Çıraklıktan mesleğe atılmış birçok maaşlıdan fazla mal sahibi olan çok insanımız var dolayısıyla mesleki eğitim yeniden gündeme oturacak ve yapılacak bazı özendirici çalışmalarla hem iş dünyası elaman açığını kapatacak hem de el becerisi olan çocuklarımız ilk günden para kazanmaya başlayacaktır. Mesleki eğitim veren okulların sınavla öğrenci alacak olması tarihi bir adımdır. Tüm halkımız ve sivil toplum örgütlerimiz bu değeri algılamalı ve sürece artı destek vererek yarınlarda üreten Türkiye’mizin çocuklarının yetişmesine katkı sağlamalıdır” diye konuştu.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam