Diyetisyen Güneş’ten, Ramazan’da beslenme uyarısı

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Didem Güneş, Ramazan ayında beslenmeye özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

17 Mayıs 2018 - 16:08 0
reklam

Kıymet Sarıyıldız/Manşet Aydın-Efeler ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Diyetisyeni Didem Güneş, sıcakların artmaya başladığı günlerin Ramazan Ayı’na denk gelmesinden dolayı beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

Ramazan’da uzun açlık süresince bedene yardımcı olmanın ibadetin bir gereği olduğunu söyleyen Güneş, “Bu dönemde asıl amacın beden ve ruhu terbiye etmek, nefsimize hakim olmak gerektiğini hatırlamalıyız. Ramazan ayının beslenme açısından en önemli değişikliği, günlük öğün sayısındaki azalmadır. Normal zamanda 4-6 kez öğün yapılırken, Ramazanda iftar ve sahur olmak üzere 2 ana öğün ve bunların arasında da bir ara öğün ile birlikte en fazla 3 öğün yapılabilmektedir. Hatta uykunun bölünmesi, hemen yiyip yatılması gibi nedenlerle birçok kişi sahur öğününü atlamaktadır. Genel olarak 2 öğün ile vücudun gereksinimi olan günlük enerji ve besin ögelerini karşılamak zordur. Oysa ramazan ayında, öğün sayısının az olmasına karşın aşırı ve dengesiz beslenme uygulamaları dikkati çekmektedir” dedi.
“SU TÜKETİMİ DAHA ÖNEM KAZANIYOR”
Sahur ve iftarda yeterli sıvı alımına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Güneş, “Su tüketimi havaların sıcak olması ile daha da önem kazanıyor. Günlük su ihtiyacımız 1,5-2 litre iken, sıcak aylarda bu gereksinim 2-2,5 litreye çıkmaktadır. İftardan sahura kadar olan süreçte sık aralıklarla su tüketmeli, mide ve sindirim sistemini rahatlatacak bitki, meyve çayları, komposto, ayran gibi içecekler sıvı ihtiyacının karşılanmasında seçenek olarak kullanılabilir” diye konuştu.
“KABIZLIK GİBİ PROBLEMLER ORTAYA ÇIKABİLİR”
Uzun süreli açlık nedeniyle bağırsak hareketlerinin azalması ve sindirim sisteminin yavaşlaması nedeniyle kabızlık gibi problemler ortaya çıkabileceğini ifade eden Güneş, “İftar ve sahurda hızlı, çok miktarda ve ağır yemekler tüketildiğinde sindirim problemleri yaşanabilir. Bu nedenle öğünlerinizi mutlaka küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş yemelisiniz. Ramazan ayında tüketilen besinlerin pişirilme yöntemlerine de önemli olduğu unutulmamalıdır. Çok yağlı ve kızartma usulü pişirilmiş yiyecekler yerine ızgara, fırında, haşlama veya buğulama yöntemleri ile pişirilmiş yiyecekleri tercih etmek sizi mide krampları, reflü, mide yanması gibi şikayetlerden koruyacaktır. İftariyelikler, pastırma, salam, gibi şarküteri ürünleri, kızartma, kavurma vb. yağlı yiyeceklerden, hamur işleri, acılı ve baharatlı yemeklerden, şerbetli, kızarmış tatlılardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır” ifadelerini kullandı.
Orucun hurma ve bir bardak suyla açılması gerektiğini söyleyen Güneş şöyle konuştu: “Sonrasında bir kase mercimek, yayla, tarhana veya ayran aşı gibi doyurucu çorbalarla devam ediniz. Çorbanızı içtikten sonra 10 dakika kadar yemeğinize ara vermeniz önerilir. Uzun saatler aç kalan midenizin zorlanmaması ve açlık hissinin verdiği aceleci tavır ile ihtiyacınızdan fazla yemenizin önüne geçilmiş olur. Daha sonrasında etli veya kıymalı sebze yemeği yoğurt ve tam tahıllı ekmekten oluşan ana yemeğe geçilebilir. Sahurda tercih edilmesi gereken besinlerin özellikleri: Yeniden uykuya geçişe uygun, gün boyu tok kalmanıza yardımcı, tuz oranı düşük, yeterli sıvı içeren, bağırsak hareketleri için yeterli lifi sağlayan, protein, karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden oluşan, vitamin ve mineral alımını destekleyen, kolay hazırlanabilir ve pratik yenebilir olmalı.”

“SICAK RAMAZAN PİDESİ KAN ŞEKERİNİ YÜKSELTİR”
Ekmek tüketiminde dikkat edilmesini söyleyen Güneş açıklamasını şöyle sonlanırdı: “Ramazana özel pidenin orta boyunun sekizde birlik diliminin bir dilim ekmek yerine geçtiğini bilerek, uygun miktarlarda tüketebilirsiniz fakat unutmayınız ki, beyaz unla hazırlanmış sıcacık pide kan şekerinizi hızla yükseltir. Bu nedenle kepekli, çavdar, tam buğday gibi esmer ekmekler tokluk hissi sağladığı için tercih edilmelidir.”

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort