Dominik’e Gitti, Şimdi Dünyaya Satıyor

Türk İşadamı Ormanın Kralı Oldu

reklam
24 Mayıs 2016 0
reklam
reklam

Türkiye’nin en büyük sermayesi girişimcileridir sözü öyle boş bir laf değil. Anadolu Arslanları olarak tabir edilen işadamlarına en güzel örneklerden biri de Kayserili Nazım Nizamoğlu. Nizamoğlu, Dominik Cumhuriyeti’nde keşfettiği ve Türkiye’de yetişmeyen tik ağacı ile bu yıl 50 milyon dolarlık bir ciro bekliyor. Dominik’te 22 milyon metrekare yani 22 kilometrekare tik ağacı ormanı işletmeye başlayan Nazım İmamoğlu, bu ormandan temin ettiği tik ağaçlarını ham halde fabrikasına getiriyor ve orada işliyor.

57433bb718c7734abc5b3b46

DOMİNİK NERDEN ÇIKTI?

Geçen yıl başlayan ticaret şimdilik 10 milyon dolara ulaşmış. Nazım İmamoğlu keşfini şöyle anlatıyor: “2010’da, ABD’ye,  Los Angeles’e gitmiştim orada Dominik ile iş yapan arkadaşlarım vardı ve bana ‘sen mobilyacısın bu ülkede çok iyi kerestelik orman var’ dediler. Benim için referans olanlar da oldu ve  Dominik’te ülkenin ileri gelenleriyle, tüccarlarıyla ilişkiler kurdum. Kendimizi de iyi anlattık. İlgilendiğim ürün, o bölgede teka denilen bizim ‘tik’ dediğimiz özel bir ağaçtan kereste.Bana  Dominik’in ‘ilk ormancılık işletme izni’ verildi. 22 milyon metrekare yani 22 kilometrekare bir alanı tahsis ettiler. Biz de önce ağaçtan numune getirdik .Sonuç çok olumlu çıktı. Özelliği dış mekanlarda çok dayanıklı, suya karşı demirden daha dayanıklı. 6 yıldır uğraşıyoruz, son 3 yıldır kesim yapabiliyoruz. Geçen yıl da satışa başladık, üç gemi mal çıkardık 10 milyon dolarlık mal çıkardık. Hedefimiz dünyaya, her ay bir gemi çıkarmak; bu da yılda 60 milyon doları bulacak.”

DOMİNİK’TE 10’U TÜRK150 KİŞİ İSTİHDAM ETTİK

Nazım İmamoğlu, tik ağacından ıslak zemin malzemesi de üretmeye başladıklarını belirtiyor ve şöyle konuşuyor: “Ham olarak kütük-tomruk olarak getiriyoruz, parke ve mobilya yapıyoruz. Yatlarda, saunalarda, havuz kenarlarında zemin malzemesi olarak kullanılıyor. Bizim bu hammadde operasyonumuzla Türkiye’de tik ağacının hammadde fiyatı üçte bire indi. Şu anda Dominik’te 10’u Türk 150 kişi çalışıyor. Her üç ya da altı ayda işlettiğimiz ormanda imalat yeri değişiyor. Kestiğimizin yerine dikim yapıyoruz. “

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam