Dünya kör,sağır,dilsiz!

Nazilli’de, Uygur Türklerine Çin’de yapılan zulümleri anlatan Prof. Karluk, “Türk karasularında hayatını kaybeden Aylan Bebek kadar gündeme getirilmeyen bu olayların artık fark edilmesini bekliyoruz” dedi.

11 Şubat 2019 - 12:15 0
reklam

Nazilli’de, Türk Eğitim Sen Nazilli Şubesi tarafından, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı sistematik işkence ve asimilasyon politikasını anlatan bir konferans düzenlendi. Çin’de esir kamplarında tutulan ve 8 ay süreyle işkence gören Kazak vatandaşı Ömer Bekali ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Abdülmecit Celil Karluk konferansa konuşmacı olarak katıldı.

AYLAN BEBEK KADAR
Dünyanın kör sağır dilsiz kaldığı Uygur Türklerine Çin’de yapılan zulümleri anlatan Prof. Dr. Karluk, “Keyfi tutuklamalara maruz kalan bir milyondan fazla Uygur Türk’ünün toplama kamplarında ve hapishanelerde işkence ve siyasi beyin yıkamaya maruz bırakıldıkları bir gerçektir. Kamplara götürülmeyen Uygurlar da büyük baskı altında bulunmaktadır. Yurtdışında yaşayan Uygur asıllı soydaş ve vatandaşlarımız bu bölgedeki akrabalarından haber alamamaktadır. Binlerce çocuk ebeveynlerinden uzaklaştırılmış, yetim kalmıştır. Türk karasularında hayatını kaybeden Aylan Bebek kadar gündeme getirilmeyen bu olayların artık fark edilmesini bekliyoruz” dedi.

OZAN HEYİT’İN VEFATI
Prof. Dr. Karluk, konferansın sonlarında kendisine gelen mesajla ünlü ozan Abdurrehim Heyit’in vefat haberini alınca derin bir üzüntüye boğuldu. Karluk ozanın ölümünün 23 aydır haber alamadığı kardeşinin ölüm haberinden bile çok önemli olduğunu söyledi. Karluk “Uygurların tarihini ve kültürünü yansıtan şarkılarıyla tanınan ünlü ozan Abdurrehim Heyit, hakkında herhangi bir suç isnadı olmadığı halde gözaltına alınarak bir bestesi yüzünden 8 yıl hapse mahkum edilmişti. Değerli halk ozanı Abdurrehim Heyit’in hapishanedeki ikinci yılında vefat ettiği haberini aldık. Çok üzgünüz” dedi. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-