Dünyanın en iyisi Nazilli’de!

Nazilli’de Kısaoğlu ailesi dünyanın en iyisi olmayı başardı ve markalaşmak için destek istiyor.

27 Ağustos 2018 - 11:05 0
reklam
reklam

Türkiye’ye asırlardır ithal edilen klarnet kamışını üretmekle kalmayan dünyanın en kalitelisini imal etmeyi başaran Nazillli Kısaoğlu ailesi, seri üretime geçerek markalaşmak istiyor.

Türkiye’nin tek klarnet kamışı üreticisi Nazillili Kadir Kısaoğlu, kuruldukları günden bu yana geçen 25 yılda dünyanın en kaliteli üretimini yapar hale geldi. Nazilli Bandosu’ndan emekli Kısaoğlu, bugün oğlu Süleyman ile birlikte ihracat da gerçekleştiriyor. Hedef seri üretim ve dünya markası olmak.

Türkiye’de bu işe çok girişen olduğunu ancak başarılı olamadıklarını dile getiren Kadir Kısaoğlu, “Bando şefliği tecrübem ve Aydın’da bolca yetişen kargıları kullanarak yüzyıllardır kimsenin yapamadığını başardık” dedi.
Klarnetin çok pahalı ve hassas parçasını kaliteli ve ucuz şekilde ürettiklerini dile getiren Kısaoğlu, “Kamışların kullanım ömrü birkaç gün. İçinde 12 kamış bulunan kutunun fiyatı 20 euro. Biz ise 10 eurodan satıyoruz. Her yıl yurtdışına 3 ila 5 milyon euro para ödeniyor. Amacımız dışa bağımlılığı azaltarak klarnetçileri Avrupa ülkelerinin tekelinden kurtarmak” dedi.

DESTEK İSTİYOR
Mesleğin devam etmesi ve seri üretime geçmek istediklerini belirten Kısaoğlu, “Talep çok ancak yatırım yapamadığımız için bunu gerçekleştiremiyoruz. Kapasitemiz ayda 150 kutu. Hedefimiz olan 30 bin kutuyu üretmek. Almanya Berlin’deki bir Türk firmasına kamış gönderiyoruz. Klarnet de üreten Türk firması sayesinde dünyada tanınmayı başardık. Klarnet kamışının yanısıra saksafon kamışını da üretebiliyoruz. Ayrıca kamış kadar önemli olan klarnet güderisini de üretebiliyoruz. Klarnetin perdelerinin altında bulunan ve delikleri hava almaması için kapatan güderi üretimi dünyada sadece İtalya ve Almanya gibi ülkelerin tekelindeydi. Bu parçayı da yine Türkiye’de ilk olarak biz imal ettik. Yabancı firmaların naylondan imal ettiği ve pahalıya sattığı parçayı biz hakiki deriden üreterek daha uygun fiyata satmaktayız” şeklinde konuştu.

ELİMDEN TUTUN
Tüm dünyada kargı üretimi yapan 3 üreticiden biri haline geldiğini ifade eden Kısaoğlu, şunları kaydetti:
“Dünyanın en kaliteli kamışını 15 yıldır üretiyorum. Küçük atölyemde marka oldum. 6 yıldır ihracat yapıyorum. Elimden tutulur ve seri üretime geçersem önemli bir ihracat markası Nazilli’den çıkacak. Nazilli ve Türkiyemizin ismini dünyada daha çok duyurmak istiyoruz.”

Evimin arka tarafındaki küçük atölyede tek başıma çalışarak yetişmeye çalışıyorum. Eğer elimden tutulursa Türkiye için önemli bir ihracat markası Nazilli’den çıkacak. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam