Dünyanın merkezi çorum çıktı!

NASA ve Google’ın dünya merkezini hesaplama çalışmaları sonucunda elde edilen sonuçlar son derece şaşırtıcı oldu. Dünya’nın coğrafik merkezi Çorum olarak belirlendi.

reklam
15 Haziran 2016 0
reklam
reklam

123

Dünyanın en çok kullanılan arama motorlarından Google’ın haritalama servisi Google Haritalar, dünya üzerinde bulunan kara parçalarını hesaplayarak, dünyanın coğrafik merkezini Çorum olarak işaretledi. NASA ve Google daha önceki süreçte Kırşehir ve Ankara olarak belirledikleri dünyanın merkezini Çorum ili olarak güncellediler.
ABD’nin sahil kenti San Diego’dan fizikçi Andrew J. Woods tarafından 1973 yılında yapılan hesaplamalara göre, dünyanın coğrafi merkezi Ankara’nın 150 kilometre güneydoğusu olarak belirlenmişti. 2003’te Holger Isenberg tarafından küresel dijital yüzey modeliyle yapılan yeni bir hesaplamayla ise dünyanın merkezi Çorum olarak açıklanmıştı.
Dünya üzerindeki tüm kara parçalarının geometrik merkezi Coğrafi Merkez olarak adlandırılır ve her kıtanın birbirlerine olan yüzeysel ağırlık oranı hesaplanarak hepsinin birbirine denk düştüğü ortak nokta ele alınır.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam