Eczacılık fakülteleri kapatılsın

Karaarslan: “Yeterli sayıda öğretim elemanı olmayan eczacılık fakültelerinin kapatılması, yenilerinin açılmaması ve eczacılığa girişte taban puan uygulamasına geçilmesinin elzem olduğunu düşünüyoruz.”

11 Mayıs 2018 - 12:55 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız / Manşet Aydın- EFELER- Aydın Eczacılar Odası Başkanı Sefa Karaarslan 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü nedeniyle yaptığı açıklamada hızla artan eczacılık fakülteleri nedeniyle eczacıların istihdam sorunu yaşayacağını söyledi.
Bilimsel eczacılığın 179. yılını kutlamak için düzenlenen etkinlikler kapsamında Aydın Eczacılar Odası temsilcileri vilayet binası önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Türkiye’nin ve dünyanın içinde bulunduğu olumsuz koşullar herkes gibi kendilerini de etkilediğini söyleyen Aydın Eczacılar Odası Başkanı Sefa Karaarslan, “Son yıllarda sayıları hızla artan, artık saymakta zorlandığımız ve sayıları elliyi bulan eczacılık fakülteleri, arzulanan nitelikte eczacılar yetiştirilememesi yanında mezun olan eczacıların istihdamı gibi sorunları beraberinde getirecektir. Öncelikle yeterli sayıda öğretim elemanı olmayan eczacılık fakültelerinin kapatılması, yenilerinin açılmaması ve eczacılığa girişte taban puan uygulamasına geçilmesinin elzem olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“2017 YILINDA ANTİBİYOTİK KULLANIMI YÜZDE 13 AZALDI”
Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan akılcı ilaç kullanımı kampanyasının olumlu sonuçlar verdiğini söyleyen Karaarslan, “2017 yılında antibiyotik kullanımı bir önceki yıla göre yüzde 13 civarında azalmıştır. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı sonucu ortaya çıkabilecek dirençli mikroorganizmaların tedavi edilemez iltihabi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceği endişesini paylaşıyor, bu bağlamda yapılan kampanyayı olumlu buluyor ve destekliyoruz. Hali hazırda veteriner hekimler hem hasta olan hayvanlara ilaç yazıp hem de yazdığı reçetedeki ilaçları satabilmektedir. Bunu etik bulmuyor dahası gıda güvenliği açısından risk oluşturduğunu öngörüyor ve bu yanlış durumun bir an önce düzletilmesi beklentimizi ifade ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TV’DEN SÖZDE İLAÇ REKLAMLARI
İlaç kullanımı ve erişimi konusunda vatandaşları uyaran Karaarslan sözlerine şöyle devam etti: “Hekime ve ilaca erişimin oldukça kolaylaşmasına rağmen yalan ve hayal satan simsarlar toplumumuzun sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Televizyon, radyo, internet veya cep telefonu mesajı yoluyla sahte, etkisiz veya zararlı ürünleri sanki mucizeymiş gibi sunarak halkımızın sağlığını tehdit eden kişilere karşı sağlık otoritesi gereken tedbirleri alıyor, internet sitelerini kapatarak, televizyon yayınlarını durdurarak hatta hapis cezaları uygulayarak halkımızın sağlığını korumaya çalışıyor. Ancak başka başka adlarla faaliyetlerini sürdüren, yalan ve hayal satan bu kişilere karşı asıl görev halkımıza düşüyor.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam