Ege’nin beyaz etli prensi!

Su ürünleri Sektöründe, “Beyaz etli Prens” adı verilen ve sadece ege denizinde yakalanan çipura, artık dünya sofralarını süslüyor. Çipura balığının ihracatında son gelen bilgilere göre deyim yerindeyse talep patlaması yaşanıyor.

reklam
16 Eylül 2016 0
reklam

EGE’NİN PRENSİ ÇİPURA DÜNYA SOFRALARINDA

Türkiye’den ihraç edilen her dört balıktan üçünün ihracatını gerçekleştiren Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin kayıtlarına göre; 2016 yılının Ocak – Ağustos döneminde çipura ihracatı yüzde 35’lik artışla 17 bin 570 tondan, 23 bin 685 tona çıktı.

Çipura balığının sadece Türk sularında özellikle Ege açıklarında yakalandığı belirten Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, 2008 yılında Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nun kurulması sonrasında yürütülen tanıtım çalışmalarının meyvelerini toplamaya başladıklarını kaydetti. Kızıltan, 2016 yılının Ocak – Ağustos döneminde çipura ihracatının 125 milyon 243 bin dolara ulaştığını ifade etti.

EGE’NİN PRENSİ ÇİPURA DÜNYA SOFRALARINDA

Çipura balığının Türk sularında yetişen Türkiye’ye özgü bir balık olduğunu belirten Kızıltan, “Lezzet ve sağlığı birleştiren çipuramıza dünya genelinde olan talebi karşılayabilmek için üretim kapasitemizi arttırdık. Bu sayede ihracatta yüzde 50’lik bir artışa imza atacağız. 2023 yılı için sektörün ortaya koyduğu 1.5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağız” ifadelerini kullandı.
Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçıları Birliği’nden 2016 yılının üçte ikilik diliminde yapılan 125 milyon 243 bin dolarlık çipura ihracatında Hollanda 29 milyon 741 bin dolar ile ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 28 Milyon 225 bin dolarlık çipura ihracatı ile İtalya ve ardından 9 milyon 67 bin dolarlık tutarla İspanya takip etti. Çipura ihracatı yapılan ülke sayısı toplam 44 oldu.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam