Ekşinin en doğal hali!

Sofraların eşsiz lezzetlerinden biri olan nar ekşisi, Nazilli’nin köylerinde doğal haliyle yapılmaya devam ediyor. Yörenin geçim kaynağı haline gelen nar ekşisinin faydaları saymakla bitmiyor.

reklam
11 Ekim 2016 0
reklam

Eşref ÖZBAĞCI/Aydın Haber Ajansı-NAZİLLİ-Uzun Yaşam Şehri Nazilli’de nar ekşisi sezonu başladı.
Başta salatalar olmak üzere yemeklerde de kullanılan ve bölgenin vazgeçilmez tatlarından biri olan nar ekşisi, narların toplanmasından sonra doğal yöntemlerle üretiliyor.
Nazilli’nin Hasköy mahallesinde yaşayan 62 yaşındaki Serpil Azman da evinin bahçesinde eski yöntemlerle nar ekşisi yaparak hem şifa dağıtıyor hem de ailesine maddi anlamda gelir sağlıyor.
dsc_7628

Nar ekşisi yapımının oldukça zahmetli olduğunu, fakat köy yerinde bu konuda herkesin birbirine yardımcı olduğunu söyleyen Azman, “Önce bahçelerimizden ekşi narları topluyoruz. Daha sonra topladığımız narları bir gün bekletiyoruz. Ertesi gün yakınlarımız ve komşularımızla hep birlikte, el birliği yaparak güzelce yıkadığımız narları ortadan ayırıyor ve taneleme işlemine geçiyoruz. Küçük boyuttaki yaş kesilmiş ağaç sopalarla, ortadan ikiye ayrılmış olan narların üzerine vurarak nar tanelerini büyükçe bir leğenin içine boşaltıyoruz. Taneleme işlemi bittikten bir gün sonra ise sıkma işlemini gerçekleştiriyoruz. Nar tanelerini önce temiz bir çuvalın içine koyuyoruz. Daha sonra içi nar tanesi dolu çuvalı, kurna ya da tekne olarak bilinen sıkma işinde kullandığımız aletin içine koyuyoruz. Son olarak sadece bu işte kullandığımız çizmeyi giyerek kurnanın içindeki çuvalın üzerine çıkıyoruz ve nar suyunu çıkartmaya başlıyoruz. Sıkma işleminden elde ettiğimiz nar suyunu kaynatarak nar ekşisi yapımını tamamlıyoruz” dedi.
dsc_7675

EL BİRLİĞİYLE YAPIYORUZ
Ekşi yapımı için yakınlarına yardım eden Emekli Türkçe Öğretmeni 68 yaşındaki Mustafa Arslan, nar ekşisinin şeker hastalığından tutun da, bağışıklık sistemine, tansiyondan kalbe kadar birçok faydası olduğunu belirtiyor. Nar ekşisi yapımının zorluklarına değinen Arslan,  “Biz nar ekşisi yapımını babalarımızdan, dedelerimizden öğrendik. Burada çiftçilikle uğraşan Hasan Hüseyin Arslan ve eşi Nurten Arslan’la birlikte kardeşimiz Serpil Azman’ın nar ekşimi yapmasına yardım ediyoruz. Bu iş tek başına yapılacak bir iş değil. Çok zahmetli bir iş olduğu için el birliği yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Perşembe günleri Nazilli pazarına gelerek yaptığı doğal nar ekşisini satan emektar Serpil Azman, Nazilli’de nar ekşisinin 25 liradan alıcı bulduğunu ve özellikle gurbetçilerin nar ekşisine yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam