Engellinin derdi çok

Dünya Engelliler Günü’nde Nazilli’de yaşayan engelli Kubilay Yanık ve Bahtiyar Sürücü, sosyal hayatta karşılaştıkları problemleri anlattı. Yanık ve Sürücü, vatandaşların engellilere karşı duyarsızlığından yakındı.

03 Aralık 2018 - 18:08 0
reklam

Mustafa Çelik / Manşet Aydın-NAZİLLİ- Nazilli’de kurum ve kuruluşlar engellilerin hayatını kolaylaştırmak için bir çok çalışma yapsa da hala kaldırılması beklenen bir çok engel var. İlçede yaşamını sürdüren Kubilay Yanık ve Bahtiyar Sürücü, vatandaşların engellilere karşı duyarsızlığından yakınarak, günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları, aşmak zorunda kaldıkları engelleri anlattı.

“BAŞKALARININ ENGELLERİNİ AŞAMIYORUZ”
Doğuştan romatoid artrit rahatsızlığı bulunan 40 yaşındaki Kubilay Yanık, en büyük problemin engelli haklarına saygısız vatandaşlar olduğunu ifade etti. Yanık, “Engelli park yerlerine, rampalarına bir çok insan park ediyor. Trafik polisini arayıp araba bile çektirmişliğim var. Bu araçlar nedeniyle işlerimizi yapamıyoruz. Biz kendi engelimizi değil başkalarının engellerini aşamıyoruz” diye konuştu.

“ALT GEÇİTTEN HİÇ GEÇEMEDİM”
Engelli asansörü takılan ancak çalışmayan tren yolu alt geçidini hayatı boyunca kullanamadığını belirten Yanık, “Oraya bir engelli asansörü yapmışlar ancak çalışmıyor. Hayatım boyunca oradan geçemedim. Hep etrafından dolaşmak zorunda kaldım” dedi.

“ENGELLİLERE SAYGI DUYMUYORLAR”
2001 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu ayaklarını kaybeden ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan 38 yaşındaki Bahtiyar Sürücü de duyarsız vatandaşların sosyal alanlarda kendilerine zorluk çıkarttığını söyledi.

Kendilerine sunulan bir çok imkanı engelsiz insanların kullandığına dikkat çeken Sürücü, “Kimi zaman hastanede kimi zaman bankada bizim için ayrılan bölümleri kullanamıyoruz. Vatandaşlar kendilerinin de bir engelli adayı olduklarını unutmamalı” şeklinde konuştu.

“BİNALARDA ERİŞİLEBİLİRLİK YOK”
İlçede Adliye binası dışında çoğu binanın erişilebilirlik yönünden eksik olduğunu hatırlatan Nazilli Engelliler ve Engellilere Destek Verenler Derneği Başkanı Tayfun Yazıcı ise “Adliye binamız dışında bir çok yerde engelliler sorunlar yaşıyor. Son çıkan kanuna göre kamu ve özel kuruluş binalarında bu düzenlemelerin yapılması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-