Erkan Karaaslan’a 3 yakalama emri

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade vereceği Erkan Karaaslan soruşturmasında önemli adımlar atıldı.

26 Mart 2018 - 09:38 0
reklam
reklam

Naci Eriş / Manşet Aydın- EFELER- Büyükşehir ve ASKİ’den alınan ihaleler ayrı ayrı incelenmeye başlandı. 3 dosyanın tamamlanmak üzere olduğu, Erkan Karaaslan hakkında 3 yakalama emri çıkarıldığı öğrenildi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile FETÖ/PDY’nin yerel yönetimler imamı olduğu öne sürülen Erkan Karaaslan arasındaki ihale ilişkisini araştıran savcılık, kritik virajı aştı. Soruşturmada önemli adımlar atıldığı öğrenildi.
Aydın Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’den Erkan Karaaslan’ın aldığı çok sayıda ihaleyi soruşturan savcılık, dosyaların ayrı ayrı incelenmesine karar verdi. Farklı nitelikteki ve farklı isimlerin yer aldığı dosyalarda, öncelikli olarak ‘Mali Danışmanlık Hizmeti’ adı altında verilen ihaleler ele alındı.
ERKAN KARAASLAN HAKKINDA 3 YAKALAMA EMRİ
‘Mali Danışmanlık Hizmeti ihalesi’ adıyla, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’den Erkan Karaaslan’a verilen 9 ihale bulunduğu belirlendi. Bu ihaleleri soruşturan savcılık, bazı dosyalarda önemli ölçüde ilerleme kaydetti. 4 iddianamenin önümüzdeki günlerde hazırlanarak ilgili mahkemeye gönderileceği öğrenildi. Bu dosyalar kapsamında, Erkan Karaaslan hakkında 3 ayrı yakalama emri çıkarıldığı ifade edildi.
KARAASLAN’IN KUZENİNİN TUTUKLANMASI İSTENDİ
FETÖ/PDY mensubu olduğu iddiasıyla Mersin Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Erkan Karaaslan’ın teklif usulü aldığı ihalelerde izlediği yöntem de çözüldü. Karaaslan’ın, kurduğu paravan şirketlerle aynı ihaleye teklif sunduğu, ihale sonunda firma adı değişse de ihaleyi kazanmayı garantilediği belirlendi. Kurulan paravan şirketlerde yönetici konumunda olan Karaaslan’ın yakınları da incelemeye alındı. Bu kapsamda, Erkan Karaaslan’ın teyzesinin oğlu Osman Ç.’nin geçen hafta şüpheli sıfatıyla ifadesi alındı. Osman Ç.,tutuklama istemiyle sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından serbest bırakıldı.
2 MİLYON LİRALIK DANIŞMANLIK
‘Mali Danışmanlık Hizmeti’ adı altında tespit edilen 10 ihalenin maliyetinin yaklaşık 2 milyon lira olduğu, diğer ihalelerle birlikte rakamın çok daha büyüdüğü belirlendi. Mali Danışmanlık Hizmeti ihalelerinin ardından diğer ihalelerin de inceleneceği öğrenildi.
Soruşturma kapsamında Erkan Karaaslan’ın aldığı ihaleler ve bağlantılı kişiler mercek altına alınırken Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldığı ortaya çıkmıştı. Erkan Karaaslan, Mersin’de yargılandığı davada 30 Eylül 2017’de tahliye edilmişti. 1 hafta sonra itiraz üzerine yeniden yakalama emri çıkarılsa da Karaaslan kayıplara karışmıştı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam