Esnaf, yeniden vergi indirimi istiyor

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden piyasasındaki durgunluğu aşmak üzere mobilya ve beyaz eşyada uygulanan vergi indiriminin yeniden başlatılması talebi geldi.

27 Mart 2018 - 13:50 0
reklam
reklam

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Selahittin Çetindoğan, 2017 yılında uygulanan vergi indiriminin sona ermesi ile piyasanın durgunlaştığını, ekonominin canlanması için ÖTV ve KDV indiriminin yeniden uygulanmasını istedi.

Türkiye’de 2017 yılında gerçekleştirilen vergi indirimi sonrası beyaz eşyada yüzde 25, mobilyada yüzde 35, konutta yüzde 8,2 arttığını belirten Başkan Çetindoğan, “Vergi indiriminin kalkması ile 2018 Ocak ayında beyaz eşya, mobilya ve benzeri ürünlerin satışlarının yüzde 17 oranında düşüş yaşanmış durumda. 2017’deki hareketliliğin tekrar yaşanması için vergi indirimi uygulamasının devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.
2017 yılında gerçekleşen ekonomik büyüme hızının sürdürülebilir olabilmesi için farklı sektörlerde de vergi indirimlerinin değerlendirilmesi gerektiğine inandığını belirten Çetindoğan, düğün sezonu gelmesine rağmen piyasanın durgunluğuna vergi indiriminin çare olacağını bildirdi.
Ev eşyasında gerçekleştirilecek indirimlerin gençlerin evlenmesine de yardımcı olacağına inandığını belirten Çetindoğan şunları kaydetti: “2015 yılında ülke genelinde 602 bin çift evlenirken bu sayı 2017’de ise 569 bine düşmüş. Aydın’da 2017 yılında 7 bin 634 kişi evlenirken bu rakam 2011 yılında 7 bin 748 kişi idi. Evliliklerin artması ve ekonominin canlanabilmesi için beyaz eşya, mobilya, elektronik eşya, ev tekstili, züccaciye, giyim gibi sektörlerde vergi indirimleri yapılmasının faydalı olacağını düşünüyoruz. Böylelikle hem sektörlerde ciddi bir canlanma hem de vergi gelirlerinde artış olur” (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam