Eximbank Aydın İrtibat Ofisi açıldı

Türk Eximbank ile ihracatçılar arasında bir köprü oluşturacak irtibat bürolarının 12. Şubesi Aydın’da hizmete açtı.

27 Ağustos 2018 - 20:24 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız/Manşet Aydın-EFELER Türk Eximbank Aydın irtibat bürosunu düzenlenen törenle açtı. Törenin açılış konuşmasını yapan Aydın Ticaret Borsası(ATB) Başkanı Fevzi Çondur, Eximbank’ın irtibat şubesinin açılmasıyla birlikte ihracatçıların Eximbank’a ulaşıp imkanlarından faydalanabilmesinin kendileri açısından çok önemli olduğunu söyledi. Çondur, “
“İHRACATÇI SAYIMIZ YÜZDE 30’A ÇIKARACAĞIZ”
Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Mehmet Yunus Şahin ise, “Bugün burada faaliyetine resmen başlayacak olan Türk Eximbank Aydın irtibat Bürosu’nun vereceği katkı ile ihracatçılarımızın başvuru ve talepleri daha kısa sürede tamamlanacak. Eximbank desteklerinden faydalanan yüzde 10-15 dolayında olan ihracatçı sayımızı, iki yıl içinde yüzde 30 ‘a çıkaracağız. İlimizdeki ihracatçı sayımızı arttırmak için aynı zamanda ihracatçı sanayicilerimiz ve yabancı yatırımcılar için de yeni imkanlar ve alanlar sunmamız gerekiyor. Bunun için de iki seneyi aşan süreden beri sayın milletvekilimiz Mustafa Savaş’ın koordinasyonunda, ilimizde serbest bölge kurma çalışmalarımız devam ediyoruz” diye konuştu.
“8’İNCİ BÜYÜK BANKAYIZ”
Eximbank’ın çalışmaları hakkında bilgi veren Genel Müdür Adnan Yıldırım, “Eximbak üzerinden yapılan bütün işlemler bu irtibat bürosundan yapılabilecek. Kredi, garanti ve teminat işlemleri buradan anında yapılmış olacak. İhracat kredilerinin yaklaşık yüzde 65’ini Eximbank veriyor. Parasal büyüklük olarak hedefimizi yakaladık. Bu irtibat bürosu ile Aydın’da daha çok ihracatçı ile çalışmış olacağız. Önemli bir turizm kenti olduğu için turizmcilerle de özel bir çalışmamız olacak.”
“10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK”
Aydının ihracat rakamının 5 milyar dolar olması gerektiğini söyleyen Mustafa Savaş, “Aydın’ın ihracat rakamı 740 milyon dolar. Bu rakam Aydın’a yakışmıyor. Aydın’ın ihracat rakamı 5 milyar dolar olmalıdır. Hedeflediğimizi rakamı hep birlikte yakalayacağız. Bu rakamı yakalamak adına irtibat bürosu bir araç. Başka araçlarda var. AYSER girişimi yoğun bir şekilde devam ediliyor. Yer netleştirilmesi yapıldığı takdirde en az 1 milyar dolarlık rakamı göreceğiz ve 10 bin kişiye istihdam sağlanacak.
Konuşmalarından ardından Eximbank’ın irtibat bürosu için protokol imzalanıp açılış kurdelesi kesildi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam