Folluktan çıkan bu yumurta şaşırttı

Aydın’da bir tavuk normal yumurtanın yaklaşık 3 katı büyüklüğünde yumurtladı. Veteriner Hekim Cemil Şahin’e ait Vetpark Çiftliği’nde yaşanan ilginç olaydan sonra tüm çiftlikte yapılan aramada telef olmuş tavuğa rastlanmazken, rekorlar kitabına girebilecek boyuttaki yumurtanın hatıra olarak saklanacağı öğrenildi.

reklam
12 Ekim 2016 0
reklam

AYDIN’DA BİR TAVUK NORMAL YUMURTANIN YAKLAŞIK 4 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE YUMURTLADI. VETERİNER HEKİM CEMİL ŞAHİN’E AİT VETPARK ÇİFTÇİLİĞİ’NDE YAŞANAN İLGİNÇ OLAYDAN SONRA TÜM ÇİFTLİKTE YAPILAN ARAMADA TELEF OLMUŞ TAVUĞA RASTLANMAZKEN, REKORLAR KİTABINA GİREBİLECEK BOYUTTAKİ YUMURTANIN HATIRA OLARAK SAKLANACAĞI BELİRTİLDİ. (İBRAHİM KILINÇ/AYDIN-İHA)

Aydın İncirliova İlçesi yakınlarında bulunan Vetpark adlı çiftlikte meydana gelen olay oldukça hayret verici. Çiftlikte bulunan aynı cins tavuklardan ortalama 45-50 gram ağırlığında yumurta olan çiftlik çalışanı bir gün follukta anormal büyüklükte bir yumurta görünce durumu aynı zamanda işletme sahibi olan Veteriner hekime bildirdi.

Yumurtayı görünce şaşkına dönen Veteriner Hekim Cemil Şahin, “Yaklaşık 10 yıldır veteriner hekimlik yapıyorum. İlk defa böyle bir yumurta ile karşılaştık. Yumurtayı bulduktan sonra çiftlikte hem sayım yaptık hem de her yerde telef olmuş bir tavuk var mı diye kontrol yaptık. Yumurtadan ziyade böylesine bir yumurtayı çıkaran bir tavuğun yaşamını normal olarak sürdürüyor olması bize daha çok ilginç geldi” diye konuştu.
Olaydan sonra Guinness Rekorları üzerinde de araştırma yaptığını 184 gram ile Avrupa’da bir tavuk yumurtasının rekorlar kitabında yer aldığını belirten Veteriner Hekim Cemil Şahin, “Yumurtlama olayı tavuklar için bir doğumdur. Ancak bu doğum bir tavuk için gerçekten anormal bir doğum. Yumurtlama olayının üzerinden 3 gün geçti. Hiçbir tavuk telef olmadı ve hiçbir tavukta da patolojik olarak anormal bir durum yok. Çok ender rastlanan bir vaka” dedi.
Yumurtanın hassas terazi ile yapılan ölçümünde çapı ile orantılı olarak 171.73 gram geldi. Diğer yumurtalar ise ortalama 45-50 gram ağırlığında. Veteriner hekim Cemil Şahin, ender rastlanan vaka olarak değerlendirdiği bu yumurtayı tüketmeyip saklayacağını söyledi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam