“Gariban mahallesinin sesi duyulmuyor”

Efeler’in en büyük mahallelerinden biri olan Osman Yozgatlı Mahallesi’nde sorunlar bitmiyor. Muhtar Halis Hekimoğlu, “Burada yaşayan insanlar gariban. Arkalarında kimse olmadığı için seslerini duyuramıyorlar. Buraya ne belediye başkanı, ne de milletvekili uğrar. Kimseye derdimizi anlatamıyoruz” diyor.

25 Mayıs 2018 - 10:40 0
reklam

Merve Danışman / Manşet Aydın –  EFELER- Efeler’in en büyük mahallelerinden biri olan Osman Yozgatlı Mahallesi’nde sorunlar bitmiyor. 70 yıllık eski su borularının sık sık patlaması sebebiyle mahalle susuz kalıyor. Yollar toz, toprak içinde. Mahalle halkı, evinin önündeki yolu kendi düzenliyor. Eski su boruları değişmediği için de yollar yapılamıyor.
Manşet Aydın Gazetesi, sorunları bir türlü bitmek bilmeyen Osman Yozgatlı Mahallesi’nin Muhtarı Halis Hekimoğlu’nu dinledi.

SESİMİZ DUYULMUYOR
Mahallede genellikle maddi durumu yetersiz kişilerin yaşadığını belirten Hekimoğlu, kimsenin seslerini duymadığını söyledi. 24 bin nüfusu bulunan mahallede, yollar toz toprak içinde, su sürekli kesiliyor. Suyun kesilmesinin sebebi ise, yıllardır değişmeyen boruların sıklıkla patlak vermesi. Muhtar Hekimoğlu, “Artık birileri sesimizi duysun” diyor.

KADINLAR 40 LİRA YEVMİYE İLE TARLAYA GİDİYOR
Mahallede yaşayan vatandaşların maddi durumunun iyi olmadığını belirten Muhtar Halis Hekimoğlu, “Meslek grubu genelde inşaatçı, seyyar satıcıdan oluşuyor. Kadınlar da evlerine katkı sunmak amacıyla 40 lira yevmiyeyle tarla işine gidiyorlar. Sabahtan akşama kadar çalışıyorlar. Bu kadar gariban insanın yaşadığı bir mahallede hizmet olmaması çok üzücü” dedi.

MAHALLELİ YOLUNU KENDİ YAPIYOR
Mahalle halkı, yolların bozuk olması sebebiyle evlerinin önünü kendisi düzeltmeye çalışıyor. Elinde kürekle yolu düzeltmeye çalışan bir vatandaş, “Yağmur yağdığında her yer çamur, su birikintisi. Buna engel olmak için yolumu kendim düzeltmeye çalışıyorum. Rögarlar kapalı olduğu için su gitmiyor. Evlerimizi su basıyor” diye konuştu.

ESKİ BORULAR DEĞİŞMEDİĞİ İÇİN YOL YAPILAMIYOR
Yıllardır eski su borularının değişmesi için mücadele verdiklerini, çoğu mahallede değişmesine rağmen Osman Yozgatlı’nın hala 70 yıllık borulara mahkum olduğunu söyleyen Muhtar Hekimoğlu, “Yolların yapılması için Efeler Belediyesi’ne başvurdum. Onlar da önce su borularının değişmesi gerektiğini söylediler. Biz de bunun için Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunduk. Boruları değiştireceklerini söylediler. Mahalle yolları kazıldı. Ancak sadece asfalt yapacaklarını söyledikleri yerlerin borularını değiştirecekler. Tamamen yapılmayınca eski kısımlar patlayacak, vatandaş yine susuz kalacak” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLER TEHLİKEDE
Mahallede bulunan Zübeyde Hanım İlkokulu önünde bulunan alanı otlar kaplamış durumda. Otların içinde her türlü haşerenin bulunduğunu ve çocuklar için tehlike saçtığını söyleyen muhtar, “Mahallede böyle çok yer var. Bu otların temizlenmesini istiyoruz. Çocuklar her gün buradan gelip geçiyor. İçinde yılan, çiyan bulunuyor. Öğrenciler için çok tehlikeli” dedi.

“PARTİLER OY DEPOSU GİBİ GÖRÜYOR”
25 yıldır mahallede muhtarlık yaptığını belirten Hekimoğlu, şunları söyledi:
“Partiler bizi oy deposu gibi görüyor. Seçimden seçime buraya uğruyorlar. Diğer zamanlarda kimse gelip derdimizi sormuyor. Aradığımızda ulaşamıyoruz bile. Biz kendi kendimizi yönetiyoruz. Su patlasa 10 gün akıyor, sokakta lamba yok diyoruz aylarca takılmıyor. Kurumlar, bu mahalleyi önemsemiyor.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort