Genel Sağlık sigortasında yeni dönem!

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası’nda(GSS) giderek büyüyen borçlanma konusundaki sorun çözülmek üzere.

reklam
04 Temmuz 2016 0
reklam
reklam

123

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu GSS, konusunda sorun yaşayan ve sürekli borçlanan kişilerle ilgili olarak primin 50 TL ye düşürüleceğini söyledi.

Bakan Soylu, “Genel sağlık sigortası konusunda şapkadan tavşan çıkardık. Çalışanların bakmakla yükümlü oldukları, hiçbir geliri olmayanlar (eski ifadeyle yeşil kartlılar), çalışmadığı halde sistemden istifade edenler var. Tüm kesimler düşünülerek sağlık sigortası sistemini masaya yatırdık” dedi. Üç ayrı tutarda olan sağlık primini tek kaleme düşüreceklerinin altını çizen Soylu, “Bu tutar 50 lira olacak. Sigorta primi ailelere yük getirmeyecek. Devlet de tahsilâtta sorun yaşamayacak” ifadelerini kullandı.

Gelir testinin resen yapılarak kolaylaşacağını belirten Bakan Soylu,  “GSS’de 7 milyon 300 bin kişisi bizim C1 denilen yeşil kartlılardan oluşuyor. Kalan kitlenin de G1, G2 ve G3 dediğimiz asgari ücretin belirli bir bölümü, onun üstü ve onun daha üstü olan gelir skalasına göre belirlendiği bir sağlık sistemimiz var. Bu dünyanın ‘Bunu nasıl başarıyorsunuz’ dediği bir sistem. 50 liraya düşürülmesi çok önemli. Bunu güçlendirecek adımlar atacağız.” dedi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam