Genelkurmay’dan açıklama!

Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Ümit Dündar, darbe girişiminde, 41’i polis olmak üzere, 2 asker ve 47 sivil vatandaş toplam 90 kişinin şehit olduğunu kaydetti.

reklam
16 Temmuz 2016 0
reklam
reklam

123

Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Ümit Dündar Atatürk Havalimanı Devlet Konuk Evinde yaptığı basın toplantısında 4 kuvvet komutanına ulaşmadıklarını belirtti.

Orgeneral Dündar “Bu hareketliliği Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yuvalanmış olan çeşitli rütbelerde bir grup asker tarafından başlatılan bir darbe girişimi olduğu anlaşılmıştır. Genelkurmay karargâhında ve diğer görevlerdeki çok sayıda komutan, darbe girişiminde bulunan kişilerce ele geçirilerek bilinmeyen yerlere götürülmüşlerdir. Ankara ve İstanbul yanında çeşitli şehirlerimizde de yönetimi ele geçirmeye yönelik faaliyetler tespit edilmiştir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve bazı zırhlı unsurların ağırlıklı olarak içerisinde yer aldığı görülen darbe teşebbüsü, TSK emir ve komuta zinciri tarafından ilk andan itibaren reddedilmiştir.

Bu durum darbeciler medya ve internet gibi enformasyon araçlarıyla giriştikleri algı operasyonunu kısa sürede çökertmiştir. Cumhurbaşkanımız ve başkomutanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız TSK ile tam bir dayanışma içinde demokrasinin ve hukuk devleti yanında yer alarak bu darbe girişimini önlemişlerdir. Darbe teşebbüsün anlaşılmasından itibaren milletimiz sokaklara inerek, tankların önüne geçerek meydanı darbecilere bırakmayarak demokrasimizi ve cumhuriyetimize sahip çıkmışlardır.

Gerek emniyet teşkilatımız, gerek savcılarımız darbe teşebbüsü karşısında gerekli tedbirleri süratle alarak sürecin önünü kesmişlerdi. Devleti ve milleti ile el ele veren, tarihi bir dayanışma örneği sergileyen Türkiye bu darbe girişimin akamete uğratmıştır. Ancak bu girişimi sırasında Türkiye maalesef kendi meclisini, kendi kurumlarını bombalayan, kendi vatandaşına kurşun sıkan bir grubun cinnetine şahit olmuştur.

Ülkesini korumak için kendisine emanet edilen silahları, kendisine çevirenlerin sergilediği alçaklığı bu millet asla unutmayacaktır. Azim ve kararlılıkla devletine sahip çıkan milletin her bir ferdine şükranlarımızı sunuyoruz. Milletimizin asla endişesi olmasın ki Türkiye darbeler ve cuntalar dönemini bir daha açılmamak üzere kapatmıştır” sözlerini kaydetti.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam