GERÇED’den jeotermal faaliyetlere suç duyurusu

Germencik Çevre ve Doğa Derneği (GERÇED) Sözcüsü Dr. Metin Aydın, ilçede bulunan Hıdırbeyli sulama göleti etrafındaki jeotermal faaliyetler için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

28 Mart 2018 - 16:26 0
reklam
reklam

Merve Danışman/Manşet Aydın-Efeler GERÇED Sözcüsü Dr. Metin Aydın, ilçede bulunan Hıdırbeyli sulama göletinin yakınlarında bulunan jeotermal kuyusu için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.
Aydın’daki jeotermal santrallerin yüzde 50’sinin Germencik ve etrafında yer aldığını belirten Dr. Aydın, “Hıdırbeyli sulama göleti ve ovasına çevre araştırma ve değerlendirme gezisi düzenledik. Bu gezide Hıdırbeyli göleti kuzey kısmında daha önceden jeotermal kuyuların çakıldığını, bu kuyulardan suların bekleme havuzuna ve oradan dere ile Hıdırbeyli sulama gölüne aktığını tespit ettik. Hıdırbeyli sulama göleti batı kısmında ise, göle 30-40 kilometre mesafede yeni jeotermal kuyu çakıldığını, kuyudan karayolu kazılarak drenaj boruların direk Hıdırbeyli sulama göletine bağlandığını ve akışkan drenajının yapıldığını tespit ettik. Hıdırbeyli mezarlık mevkisine gelince burada yer alan sulama kanalına JES’lerden yoğun miktarda akışkanın salındığını, bu akışkanın da Germencik içinden geçen çay ile Menderes nehrine gittiğini tespit ettik” dedi.

“KANUNA AYKIRI”
Göletin 230 hektar tarım arazisi sulamasında kullanıldığını ve bölgenin ana sulama suyu kaynağı olduğunu belirten Aydın şunları söyledi:
“GERÇED olarak bu alanda kurulacak JES için daha önce dava açtık ve dava halen devam etmektedir. Hıdırbeyli göleti etrafında jeotermal santral ve kuyu kurulumu, Jeotermal Kaynakları ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’na, 2827 sayılı Çevre Kanunu, Su Kirliliği ve Su Kaynaklarını Koruma Kanunu’na, Anayasanın 56’ncı maddesine, TCK 181-182-183-184 maddelerine aykırıdır. Germencik Hıdırbeyli’de daha önce yapılmış bilimsel çalışmalar kuşkuya yer bırakmayacak şekilde jeotermallerin su, toprak, tarım ürünlerini zehirlediğini, toksik maddelerin besin zinciri yolu ile insanlara bulaştığını ispatlanmıştır.”

“SORUMLULULARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ”
“Yeni jeotermal santral ve kuyuların açılmasını,hele hele sulama göleti dibine kurulmasını anlamıyor ve kabul etmiyoruz” diyen Metin Aydın, “GERÇED olarak Hıdırbeyli sulama göleti etrafındaki jeotermal faaliyetleri için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Aynı hassasiyet ve duyarlılığı Aydın halkının sağlığından, doğal kaynakların korunması ve geliştirilmesinden, tarım ürünlerinin güvenliğinden sorumlu tüm makamlardan bekliyor, göreve davet ediyoruz” dedi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam