Gıda zehirlenmelerinin önüne geçilecek

Karacasu’da 100 öğrencinin ve Çeştepe’de de 47 kişinin zehirlenmesi sağlıklı besin konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Gıda işletmelerinin sıkı denetime alındığı Aydın’da vatandaşlara uyarı yapıldı.

02 Temmuz 2018 - 09:52 0
reklam

Merve Danışman / Manşet Aydın- EFELER- Aydın’da hava sıcaklığının artmasıyla birlikte gıda zehirlenmelerinin önüne geçmek için denetimler artırıldı. Karacasu’da geçen Mart ayında taşımalı eğitimden faydalanan 6 okuldan 100’ün üstünde öğrenci, tavuk pilavdan zehirlenmişti. Bir kaç gün önce Çeştepe’de de taziye evinde verilen yemekte 43 kişi zehirlendi. Bu tür olayların önüne geçebilmek için denetimleri daha da sıklaştıran yetkililer, vatandaşları da evde yapılan yemeklere dikkat etmeleri konusunda uyardı.

Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, hava sıcaklığının artmasıyla birlikte gıda işletmelerini ve vatandaşları zehirlenmelere karşı uyardı. Manşet Aydın Gazetesi’ne yapılan açıklamada, yemeklik malzemenin güvenilir yerden alınması gerektiğini vurgulayan yetkililer, “Alınan ham maddenin kayıt belgesinin olması lazım. Bunun yanında tüketim tarihine her zaman dikkat etmeliyiz. Ayrıca, evde de bekleme sürecine uygun depolama yapılmalı.” dedi.

DOĞRAMA TAHTASINA DİKKAT

Et ve diğer gıdalara doğrama işlemi yaparken kullanılan tahtanın ayrı olması gerektiğini belirten yetkililer, “İşletmelere de bu uyarıyı yapıyoruz. Et doğradığınız bir doğrama tahtasının üzerinde salata yaparsanız, çapraz bulaşmaya neden oluyorsunuz. Bu süreç de çok çabuk bakteri çoğalmasına neden olduğu için zehirlenmelerle karşılaşabiliyoruz. Onun için doğrama tahtalarının ayrı ayrı olması gerekli. Hatta farklı renklerde olmalı ki karıştırılmasın” diye konuştu.

YEMEĞİ KORUMAK ÖNEMLİ
Yemeğin piştikten sonra muhafazasının da iyi yapılması gerektiğine vurgu yapan yetkililer, “Pişen yemek çok uzun süre beklememeli. Yemeğin sıcaklığının düşürülmesi, tekrar ısıtılması bakteri sayısının artmasına neden oluyor. Ayrıca, marketten dondurulmuş bir ürün alacaksanız, çarşıda tüm işlerinizi halledin ve en son bu ürünü alın. Çünkü çözülmüş bir ürünün tekrar dondurulması büyük bir risk” diye konuştu.

PİLAV VE TAVUĞA ÖZELLİKLE DİKKAT EDİLMELİ

Yetkililer, zehirlenmede riskli bir gıda olan pilav ve tavuk için de önemli uyarılarda bulundu. Pilavda kullanılacak pirincin uzun süre ıslatılmaması gerektiğini belirten yetkililer, şu ifadeleri kullandı:

“Pirinç, protein içerikli bir gıda olduğu için uzun süre bekletilirse bakteriye sebep olabilir. Tavuklu pilav riskli bir yiyecek. Tavuk zaten çabuk bozulan bir ürün. Pilavın pirincinin uzun süre ıslatılması da zehirlenme riskini artırıyor. Ayrıca piştikten sonra hemen sunuma verilmesi lazım.”

DENETİMLER TİTİZLİKLE SÜRÜYOR

İşletmelerde denetimlerin hava sıcakları artmadan önlem amaçlı artırıldığını söyleyen yetkililer, “İşletmelerin özellikle yaz aylarında çok dikkatli olması gerek. Biz bu kapsamda denetimlerimizi de sürdürüyoruz. Uyarı ve eğitimlerin hepsi yapılıyor” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort