Gösteri ve yürüyüş yasağına tepki

Aydın Valiliği’nin kentteki gösteri ve yürüyüşleri 1 ay boyunca yasaklamasına Vatan Partisi’nden tepki geldi.

12 Mart 2018 - 12:20 0
reklam

Merve Danışman / Manşet Aydın- EFELER- Vatan Partisi Aydın İl Başkanı Emre Albayrak, “Kamu kurumlarının etkinlikleri serbestken siyasi partilerin, derneklerin, odaların ve sendikaların etkinliklerinin yasaklanması düşündürücüdür” dedi.

Aydın Valiliği’nin 9 Mart’ta aldığı karar ile Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında gösteri, yürüyüş ve benzeri etkinliklerin 30 gün boyunca yasaklandığı duyuruldu. Kararla, Aydın genelinde bir ay boyunca park, bahçe, cadde ve umuma açık alanlarda, basın açıklaması, stant açma, açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, bildiri dağıtma konser ve bu gibi toplu etkinliklerin yasaklandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Vatan Partisi Aydın İl Başkanı Emre Albayrak, Aydın Valiliği’nin aldığı gösteri ve yürüyüş yasağının, toplumun huzurunu bozacağını vurguladı. Albayrak, “Bilindiği gibi 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra ilan edilen Olağanüstü Hal’in (OHAL) amaç ve kapsamı ‘darbe teşebbüsü ve terörle mücadele çerçevesinde alınması zaruri tedbirler’ olarak açıklanmıştır. Dolayısıyla, Aydın Valiliği’nin açıkladığı yasaklama kararları ile OHAL’in amacı ve kapsamının birbiriyle uzaktan yakından alakası yoktur” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTE STANDART”
Yasağı çifte standart olarak gören Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Aydın Valiliği’nin açıklamış olduğu kararla neyi hedeflediği merak edilmektedir. Kamu kurumlarının etkinlikleri serbest iken siyasi partilerin, derneklerin, odaların ve sendikaların etkinliklerinin yasaklanması düşündürücüdür. Kamu kurumlarının açık hava etkinliklerinde güvenliğin sağlanabileceği öngörülürken bahsettiğimiz kurumlarının faaliyetlerinde güvenliğin sağlanamayacak olmasının sebebi nedir? Şüphesiz, aynı etkinlikleri kamu kurumları yaparken siyasi partilerin bildiri dahi dağıtamayacak olması çifte standardı andırmaktadır. Masa açmanın, bildiri dağıtmanın güvenlik açığı yaratmayacağı herkesin malumudur.”

“KASITLI BİR KARAR OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ”
Albayrak, “Türkiye’nin büyük şehirlerinde dahi bu tür güvenlik kaygıları yaşanmazken Aydın’da yasaklara başvurulması toplumsal huzurun bozulmasına neden olacak ve insanların günlük yaşamına etki edecektir. Vatan Partisi, Cumhurbaşkanlığı seçimi için en az 100 bin imza toplama faaliyetine başlamıştır. Tam da bu zamanda alınan kararı, kasıtlı bir karar olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam