Gözler 8. katta

120 vekille devam kararı alan Erdoğan, 480 yeni adayı seçecek…

15 Mayıs 2018 - 09:16 0
reklam
reklam

Erdal Savaş / Manşet Aydın- EFELER- AK Parti’de mülakatların tamamlanmasının ardından gözler bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı genel merkez’deki kritik toplantıya çevrildi. Şu ana kadar AK Parti’de 120 vekille devam kararı çıktı. Mülakattan geçen aday adayları ile ilgili ise titiz bir çalışma yürütülecek, en ideal liste hazırlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak üst komisyon, genel merkezin 8. Katında hummalı bir eleme yapacak.

AK Parti’de aday adaylığı başvurusu, temayül derken, genel merkezde yapılan mülakat ta sona erdi. 7 bin 340 isim, kesin listede yer alabilmek için komisyonlarda ter döktü. 24 Haziran seçimlerinden sonra Meclis’te çoğunluğu elde etmek isteyen AK Parti kurmayları, milletvekili adaylarıyla ilgili titiz bir çalışma yapıyor. Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’da mevcut 316 milletvekili üzerinde tek tek çalışma yürütüyor. Şu ana kadar mevcut milletvekillerinden 120’si ile devam kararı alan Erdoğan, kalan 480 ismi belirlemek için yoğun mesai harcıyor.

MÜLAKATTAN GEÇENLERLE İLGİLİ RAPOR ERDOĞAN’A SUNULACAK
Öte yandan, AK Parti’ye başvuran 7 bin 340 aday adayı ile tek tek yapılan mülakatların tamamlanmasıyla birlikte Genel Merkez bünyesindeki 14 ayrı komisyonun hazırlayacağı rapor Erdoğan’a sunulacak. Elemeye tabi tutulduktan sonra üst komisyonda değerlendirilecek aday adayları ile ilgili karar toplantıları başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki üst komisyonun, 16 Mayıs Çarşamba gününden (bugün) itibaren AK Parti Genel Merkezinde yapılması planlanan toplantılar için 8’inci katta âdeta ‘Kozmik oda’ kuralları uygulanacak.

YÜZDE 50’Sİ DEĞİŞECEK
AK Parti’nin yapılan seçimlerde mevcut milletvekillerini yüzde 40-50 oranında değiştirdiği biliniyor. Parti kurmayları, yenilenmenin bu kez daha fazla olacağını ifade ediyor. Bunun gerekçesi ise, Erdoğan’ın Meclis çoğunluğunu elde etmesi için en ideal listeyi hazırlamak istemesine dayandırılıyor.

3 DÖNEM KURALI ESNETİLECEK
Erdoğan’ın, AK Parti’de 3 dönem kuralına takılan 20’nin üzerinde milletvekiline yönelik ayrı bir çalışma yaptırdığı, seçim bölgelerindeki dengelerden kaynaklı bazı isimler için 3 dönem kuralının esnetileceği belirtiliyor.

ELEME KRİTERLERİ
Özellikle ‘teşkilatla problemi olan, genel merkez yönetimi ve seçim bölgesindeki yerel yöneticilerle istişare içinde olmayan, hakkında akçeli işlerle ilgili iddialar bulunan, FETÖ ile ilgili bazı iddianamelerde ismi geçen ve vatandaşın tepkisini çeken uygulamalar içine giren’ isimler elemeye tabi tutulacak.

SAVAŞ GARANTİ, ERDEM BELKİ, ÖZ ANKARA YA DA AFYON
Öte yandan, Aydın’da mevcut milletvekillerinden MKYK üyesi Mustafa Savaş’ın listede il üçe girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Mehmet Erdem’in durumu ise henüz net değil. Liste dışı kalması sürpriz sayılmaz. Abdurrahman Öz hakkında ise aydın yerine Ankara’dan listelere gireceği yönünde kuvvetli duyumlar var. Genel Merkezden gelen bilgilere göre, Abdurrahman Öz’ün Ankara olmaması halinde memleketi Afyon’dan aday yapılacağı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam