Haluk Alıcık hakkında suç duyurusu!

reklam
22 Haziran 2016 0
reklam

123

Erdal SAVAŞ/Aydın Haber Ajansı-NAZİLLİ-Nazilli 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Belediye Başkanı Haluk Alıcık hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Geçtiğimiz Ocak ayının 4’ünde görülen davada, kentsel dönüşümden yararlanan bir arsada kat karşılığı anlaşma yaptığını beyan eden, ancak projesi hazırlanıp yapı ruhsatı kesildiği halde evraklarının imzalanmadığını ve bağış yapmaya zorlandığını gerekçe göstererek şikayetçi olan iş adamı M.S.’nin başvurusunu değerlendiren mahkeme, aralarında bir veznedar ile 3 görevli hakkında beraat, bir daire müdürü hakkında ise 5 ay hapis cezası verdi. Aynı mahkeme, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık hakkında ise, gereğinin takdir ve ifası için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

BAĞIŞ ORGANİZASYONUNU BELEDİYE BAŞKANI MI YÖNETİYOR?

Manşet Gazetesi ve Aydın Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Erdal Savaş’ın ulaştığı mahkeme tutanaklarında, karşılaştığı zorluk ve engelleri sıralayan iş adamı M.S., sözleşme tarihine uymak için bağış yapmak zorunda kaldığını belirttiği ifadesinde, ilgili birim amirinin kendisinden belediye başkanı ile görüşmesini söylediğinin altını çizdi.

Tutanaklara geçen bu ifade üzerine, esas hakkındaki mütalaasını mahkeme heyetine sunan iddia makamı, imza yetkisi olan birim amirinin görevi kötüye kullanma suçunu işlediği gerekçesiyle cezalandırılmasını istedi.

1234

İddia makamının sunduğu esas hakkındaki mütalaayı inceleyen mahkeme heyeti, yaptığı değerlendirmede, ilgili müdürün kendisine iletilen talep üzerine iş adamı M.S.’yi belediye başkanı ve yardımcısına yönlendirdiği ve iddia edilen zorla bağış suçunu işlemediğine hükmederek,  “sanığın bu eylemi nedeni ile hakkında irtikap suçundan kamu davası açılmış ise de sanığın durumu Belediye Başkanı veya Belediye Başkanı yardımcısı ile görüşmesini istediği ve evrakı bu gerekçe ile imzalamadığı sabit olan eylemin irtikap suçunun unsuru olan cebir unsurunu oluşturacak nitelikte ve ağırlıkta olmadığı” ifadelerine yer verdi.

Ancak mahkeme heyeti, sanık hakkında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle önce 6 ay, daha sonra da mahkemedeki iyi halini göz önünde bulundurarak 5 ay hapis cezası verdi.

BAĞIŞLAR NAZİLLİ BELEDİYESPOR’A MI?

Mahkemede yaptıkları savunmada üstlerinden aldıkları talimatları yerine getirdiklerini, kimseyi zorla bağış yapmaya zorlamadıklarını söyleyen sanıklardan İ.U., üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirterek dikkat çeken şu ifadeleri kullandı; “Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ben veznedar olarak Nazilli Belediyesi’nde çalışmaktayım. Bana geldiklerinde benim bir fiyat belirleme veya almama gibi bir görevim yoktur. Ödemek istedikleri rakamı söylediklerinde onu tahsil ediyorum. Başkaca bir görevim yoktur. Ayrıca şunu belirtmek isterim, bazen vatandaş Nazillispor’a bağış yapmak değil öğrenci okutmak istediği de olurdu.”

Mahkemede suçlanan diğer sanıklar M.B. ve T.B.’nin avukatları da yaptıkları savunmada müvekillerinin suçsuz olduğunu belirtip beraatlerini talep etti.

 

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ

Nazilli 1. Ağır Ceza Mahkemesinin açıktan gördüğü davada, sanıklar İ.U., M.B. ve T.B. hakkında beraat kararı veren mahkeme heyeti, ilgili amir hakkında ise TCK’nın 257/1 maddesinde düzenlenen görevi kötüye kullanmak suçunu işlediğine kanaat getirerek takdiren 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Ancak Sanığın sabıkasız geçmişi, fiilden sonra ve yargılama aşamasındaki tutum ve davranışları ile cezanın geleceği üzerindeki olumsuz etkilerini dikkate alan mahkeme heyeti, TCK’nın 62. Maddesi uyarınca sanığın cezasında takdiren 1/6 oranında indirim yaparak 5 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetti.

Mahkeme ayrıca, sanığın daha önceden kasıtlı bir suçtan mahkumiyetinin bulunmaması ve kişilik özellikleri ile duruşmalardaki tutum ve davranışlarını dikkate alarak 5271 sayılı CMK’nın 231/5 maddesi uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, ayrıca sanık hakkında herhangi bir denetimli serbestlik tedbiri uygulanmadan 5 YIL süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti bunun yanında, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık ve yardımcısı hakkında ise, gereğinin takdir ve ifası için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam