Hayvan Pazarı Karantina Altında

Giriş ve çıkışlar kapatıldı

13 Mart 2018 - 19:28 0
reklam

Merve Danışman/Manşet Aydın-Efeler Efeler canlı hayvan pazarı, şap hastalığına rastlanması nedeniyle 30 gün süreyle kapatıldı. Uzmanlar, bölgede hastalığın görülmeye devam etmesi halinde sürenin uzayabileceğini belirtti.

Efeler’de cuma günleri Çeştepe Mahallesi’nde kurulan canlı hayvan pazarının bulunduğu bölgede bazı hayvanlarda, şap hastalığına rastlandı. Hastalığın görülmesi üzerine harekete geçen yetkililer, hayvan pazarında ve bölgedeki ahırlarda incelemelerde bulundu. Yapılan incelemenin ardından hayvan pazarı 30 gün süreyle kapatıldı. Alım satımların bundan sonra Dalama hayvan pazarında devam edeceği öğrenildi.

10 KİLOMETRE SINIRI
Konu hakkında açıklama yapan Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fuat Fikret Aktaş, “Bazı vatandaşların ahırında bulunan hayvanlarda şap hastalığı çıktı. Dolayısıyla 10 kilometreye kadar olan alanda her türlü hayvan giriş çıkışı yasaklandı. Hayvan pazarı, hastalığın bulunduğu ahırların sınırında olduğu için kapatıldı. Bu hastalık başka bir ahırda çıkmazsa 30 gün sonra pazar açılacak. Bu süre içinde diğer ahırlarda hastalık çıkarsa süre uzayabilir. Şu anda 30 gün süreyle kapandı” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam