Haziran’ın zam şampiyonu kuru soğan

Seçim öncesinde ekonomik çalkantı yaratmak isteyen spekülatörler tarafından yaratılan suni fiyat artışı, vatandaşın cebini vurdu. Bu durum, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)’ye de yansıdı. Buna göre kuru soğanın fiyatı, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 101.36 artış gösterdi.

03 Temmuz 2018 - 12:09 0
reklam

Merve Danışman / Manşet Aydın- EFELER- Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı Haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre; TR32 (Aydın, Denizli, Muğla) Bölgesinde TÜFE’de 2018 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 2,76’lık bir artış görüldü.

TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ, bölgede, ana harcama gruplarına göre TÜFE’de bir önceki aya göre en fazla artışın yüzde 6,39 ile “gıda ve alkolsüz içecekler” grubunda gerçekleştiğini belirtti.

Diğer taraftan yine ana harcama gruplarına göre TR32 Bölgesinde bir önceki aya göre en fazla düşüş yüzde -1,37 ile “giyim ve ayakkabı” grubunda gerçekleşti.

ZAM ŞAMPİYONU KURU SOĞAN

Haziran ayında en yüksek artış gösteren seçilmiş maddelere bakıldığında ise, birinci sırada kuru soğan yer aldı. Seçim öncesinde gözlenen fiyat artışıyla vatandaşın cebini vuran kuru soğan, TÜFE’de fiyatı yüzde 101.36 artış ile en fazla zam gören madde oldu.
Kuru soğanı, yüzde 69,89 artışla havuç ve 69,18 artışla patates izledi. Gıda dışı maddelerden otopark ücreti ve otel ücreti TÜFE artışında ilk beşe girdi.

TÜFE NEDİR?

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), gıda, ulaşım, konaklama, sağlık ve haberleşme gibi malları ve hizmetleri içeren bir tüketici sepetindeki fiyat değişimlerini ölçen endekstir. Önceden belirlenmiş ürün sepetindeki her bir ürün için fiyat değişiklikleri ve ortalamaları hesaplanır. TÜFE’deki değişiklikler, yaşama maliyetiyle ilişkili fiyat değişikliklerini değerlendirmek için kullanılır.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort