Her an Karşınıza Çıkabilir

Türkiye kıyılarında aslan balığı paniği yaşanıyor. Uluslararası Doğa Koruma Birliği uyardı.Dikenleri insanları öldürebilen, balık kolonilerini yiyen zehirli ‘ Aslanbalığı’ Türkiye kıyılarında da görülmeye başladı.

reklam
22 Haziran 2016 0
reklam

Ege’de görülen balon balığı tehlikesinin ardından şimdi de Aslan Balığı alarmı yaşanıyor. Güney Pasifik ve Hint Okyanusu kökenli Aslan balığı, dikenlerini insana batırarak ölümcül bir etki yaratıyor. Uluslararası Doğa Koruma Birliği (UICN) iğneleri nedeniyle diğer yırtıcı balıkları kendinden uzak tutan ancak küçük balık kolonilerini yok eden balığın Türkiye’de de çoğalmaya başladığı uyarısı yaptı. UICN Sözcüsü Maria del Mar Otero, balığın Akdeniz’in doğu bölgelerinde görüldüğünü belirterek, “Veriler balığın yayılmayı sürdürdüğünü gösteriyor. Bu çok endişe verici bir durum. Doğu Akdeniz’de zaten azalan balık stoku tamamen tükenebilir. Aslan balığı eko sistemi de olumsuz etkileyecektir” dedi.

akdeniz-tropik-aslan-baligi-kayniyor-5848474

AKDENİZ’DE ‘ASLAN BALIĞI’ UYARISI

Lübnan ve Kıbrıs kıyılarında daha çok görülen zehirli ‘Aslan balığı’ Türkiye kıyılarında da görülmeye başladı.

Ege’deki balon balığı tehlikesinden sonra bir şimdi de Aslan balığı alarmı… Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, zehirli aslan balığının Lübnan ve Kıbrıs’tan sonra Türkiye kıyılarında çoğalmaya başladığı uyarısını yaptı.Güney Pasifik ve Hint Okyanusu kökenli Aslan balığı, dikenlerini insana batırarak ölümcül bir etki yaratıyor. Konuyla ilgili UICN internet sitesinde açıklama yapan Maria de Mar Otero, balığın Akdeniz’in doğu bölgelerinde görüldüğünü belirterek “Bu balığın Akdeniz sularında artması bizim için endişe verici. Doğu Akdeniz’de azalanbalık stoku tamamen tükenebilir” dedi. Otero ayrıca, Aslan balığının Akdeniz’deki ekosistemi olumsuz etkileyeceği uyarısını da yaptı.

Sharm (23)

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam