Heyecanı Hala Dorukta

Aydın’ın Karacasu İlçesi’nde hayatını sürdüren 74 yaşındaki Esma Sayar, kültürel miras olarak gördüğü el işi ve nakışların tekrar hayat bulabilmesi için Karacasu Halk Eğitim Merkezi’nde kursiyer oldu.

reklam
29 Mayıs 2016 0
reklam

Karacasu Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen kurslara katılım gösteren 74 yaşındaki Esma 3 çocuk ve 6 torun sahibi Esma Sayar kültürel belge niteliğinde olan el işi, nakış ve sanatsal değeri olan çeyizlerin yeniden hayat bulması ve yeni nesillere aktarılması için çalışmalarda bulundu.

 

Dijital alemin kurduğu tahakkümden gençlerin biraz daha sıyrılıp geleneksel ürünlere ve sanata yönelmesi gerektiğini vurgulayan Esma Nine, bu kurslara katılıp torunlarına değerli bir miras bırakmak istediklerini vurguladı. Kursun yeni nesle yönelik olmasına rağmen katılmak istediğini söyleyen Sayar, “Bizim dönemimizde kızlar ellerinde iğnesi ipi yaptıkları el işleri ile maharetini sergilerdi. Günümüz kızlarının parmakları artık iğne işlemek yerine telefon ve bilgisayar işliyor. Eski çeyizlerin sanatsal değerinin yanında manevi değeri olurdu. Kızlar el işi yaparken duygu ve düşüncelerini de işlerdi. Şimdi her şey makine ile yapılmaya başladı. Duygusuzluk ve manevi değerler azaldı. Bu kursta Çin İğnesi yöntemi ile el işi yapmayı da öğrendim. Yaptıklarımı torunlarıma hediye edeceğim. Amacım manevi ve kültürel değeri olan miras bırakmak”dedi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam