İHALELER BÖYLE ALINMIŞ

Savcılık 9 ayrı ihaleyi tek tek inceliyor

27 Mart 2018 - 20:15 0
reklam
reklam

Naci Eriş/Manşet Aydın-Efeler Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden usulsüzlük yaparak ihale aldığı iddiasıyla soruşturulan Erkan Karaaslan’ın sistemi çözüldü. Fason şirketler adına yazılan ve tek kalemden çıkan teklif metinlerini tespit eden savcılık, Karaaslan’ın ortak hareket ettiği, çoğu yakını olan şüphelileri takibe aldı. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağrılmıştı.

FETÖ/PDY soruşturmalarının Aydın’daki sembol isimlerinden biri haline gelen Erkan Karaaslan’la ilgili çalışmalarını derinleştiren savcılık, soruşturmada önemli adımlar attı.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu da ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadeye çağıran savcılığın en önemlisi tespitlerinden biri, Erkan Karaaslan’ın ‘ihale sistemini’ deşifre etmek oldu.

TEK ELDEN YÖNETİLİYOR
Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) yerel yönetimler imamı olduğu öne sürülen ve Mersin’deki FETÖ/PDY davasında yargılanan Erkan Karaaslan’ın teklif usulü aldığı ‘Mali Danışmanlık Hizmeti’ ihalelerindeki fason şirketlerin tek elden yönetildiğine dair önemli bulgular elde edildi.
Teklif usulü ihalelerde, ilgili kurumun hizmet almak istediği hususta 3 ayrı firmanın teklifini değerlendirmesi gerekiyordu. Aydın Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ ihalelerinde de aynı yöntem uygulandı. Ancak ayrı ayrı 3 firma olması gerekirken, bu kural çiğnendi.

AYNI KALEMDEN ÇIKMIŞ
Her ihaleye, Karaaslan’ın bazılarında resmi ortak, bazılarında ise perde arkasındaki isim olarak karşımıza çıktığı şirketler teklif sundu. Fason şirketlerin ihale teklif metinlerinin bile birebir aynı olması, savcılığın dikkatinden kaçmadı. Sadece şirket adı ve kaşesi değiştirilen şirketlerin sunduğu ücret tekliflerinde de küçük oynamalar yapıldığı görüldü. Bu yöntemle, ihale teklif sunan 3 şirketten hangisine verilirse verilsin, parayı perde arkasındaki Erkan Karaaslan’ın aldığı belirlendi.

FİRMA ORTAKLARI ARAŞTIRILIYOR
Erkan Karaaslan’ın bağlantılarını da araştıran savcılık, fason şirketlerin ortaklarını incelemeye aldı. Bu kapsamda önceki hafta Erkan Karaaslan’ın teyzesinin oğlu Osman Ç.’nin sorgulandığı ve nöbetçi sulh ceza hakimliğince adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.
Savcılığın soruşturmayı derinleştirmesi bekleniyor.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam