İhracatçılarının verimliliği % 25 arttırılacak

Ayakkabı ve saraciye sektöründe Alman üretim modeliyle verimlilik yüzde 25 arttırılacak.

16 Ağustos 2018 - 12:12 0
reklam
reklam

Mehmet Çalık/Manşet Aydın-EFELER- Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, Alman üretim modelini başarıyla uygulayan bir danışmanlık firması ile hareket ederek verimliliği arttırmak üzere kolları sıvadı.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, Alman danışmanlık firması ile işbirliği sağlayarak emek yoğun ayakkabı ve saraciye sektörlerinde verimliliği arttıracaklarını bildirdi. Zandar, “Firmalarımız, Alman üretim modeliyle ilave personel alımına veya üretim yatırımına ihtiyaç duymadan üretimde verimliliklerini arttıracaklar. Ayakkabı ve saraciye sektörlerini kapsayacak Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projemize katılacak firmalarımız URGE Projesi ile hem üretim metotları ile ilgili eğitim alacaklar, hem de yurt dışı firma ziyaretleriyle üretim metotlarını yerinde görme fırsatı bulacak.” dedi.
Verimlilik artışı ile Egeli dericilerin Türkiye’nin deri ve deri mamulleri ihracatından yüzde 10’luk payı, yüzde 15’e ulaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekleyen Zandar, ihracat rakamları hakkında şunları kaydetti: “Türkiye, Ocak – Temmuz döneminde 1 milyar 2 milyon dolarlık deri ve deri ürünleri ihracatına imza attı. Rusya 145 milyon dolarlık tutarla zirvede yer alırken, Ege Bölgesi’nden yapılan deri ve deri ürünleri ihracatında Almanya 14 milyon dolarlık tutarla birinci sırayı aldı.”

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam