İkinci el cep telefonuna dikkat!

15 Temmuz Darbe girişiminin ardından sürdürülen operasyonlarda ‘ByLock’ programı kullandıkları tespit edilen birçok isim gözaltına alınarak tutuklandı. Nazilli’de ikinci el telefon satın alan vatandaşlar ilk olarak bu uygulamanın yüklü olup olmadığına bakıyor.

reklam
19 Ekim 2016 0
reklam

Nazilli Elektrikçiler, Elektronikçiler, Sıhhı Tes. Radyo Tamircileri vb. Odası Başkanı Mustafa Önceler ve ikinci başkan Mehmet Aydın Esnaf Odaları toplantı salonunda, ‘Bylock’ programlı ile ilgili yaptıkları açıklamada, 2. el cep telefonu alan ve satan vatandaşları ve esnafı uyardı.

123
FETÖ’ye üye olan veya onlarla ilişkisi olan vatandaşlar ellerindeki telefonları çıkarmak için ucuz yollu cep telefon satan esnaflara satmak istediklerini ifade eden Başkan Mustafa Önceler, “ ‘Bylock’ uygulaması diğer uygulamalar gibi bir program. Şifreli bir uygulama. Kendi aralarında haberleşme sağlıyorlarmış. Bizim telefoncu arkadaşlarımıza özellikle söyleyeceğimiz nokta şu; 2’inci el bir telefon geldiği zaman esnaflar ve 2.el cep telefonu almak isteyen vatandaşlar çok dikkatli olmak zorundalar.  Telefon almak isteyen vatandaşlar öncelikle cihazın sıfırlanıp sıfırlanmadığına bakmalılar. Çünkü terör örgütü FETÖ’nün kullandığı Bylock programı, sıkıntı çıkarabilir” şeklinde konuştu.

Açıklamalara ikinci başkan Mehmet Aydın devam ederken, bu programın her hafta kendi kendisini yenileme özelliğine sahip olduğunu dile getirdi. Aydın, “Cep telefonu alıp, satan esnaf, kendisine telefon satmaya gelen kişinin elinden, varsa faturasını, yoksa kimlik fotokopisi ve cihazı kendi rızası ile sattığına dair imzalı bir kâğıt alsınlar ve cep telefonunu hemen fabrika ayarlarına getirsinler. Telefonu satandan evrak istesinler. Zira cihazların içerisindeki ‘Bylock’ programı, esnafı ve telefonun yeni sahibini zor durumda bırakabilir. Şu ana kadar Nazilli’de böyle bir problem yaşanmadı. Ama ne olur, ne olmaz 2.el cep telefonu satan ve 2.el cep telefonu alacak olan vatandaşlar tedbiri elden bırakmasınlar, çok dikkatli olsunlar ki kimsenin başı yanmasın” dedi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam