İlekleme işlemi başladı

Nazilli’de havaların ısınmasıyla birlikte incir meyvesinin olgunlaşması için yapılan ‘İlekleme’ işlemi başladı. Üreticiler incirlerin olgunlaşması için yoğun bir çalışma içerisine girdi.

reklam
11 Haziran 2016 0
reklam

123
İncirlerin döllenmesine yarayan erkek incir olarak bilinen ‘İlek’ Nazilli’nin dağ köylerindeki incir ağaçlarına asılmaya başlandı. Geçtiğimiz yıl 4 ila 8 tl arasında satılan ilek, bu yıl 2 ila 6 tl arasında değişen fiyatlardan alıcı buluyor. Üreticiler ileklerini sabah saatlerinde Nazilli Sosyete Pazarı’nda kurulan ‘İlek pazarı’ndan temin ediyor. İlekleme hakkında bilgi veren İncir üreticisi İsmail Aykaç, “Dünyanın en güzel incileri Nazilli ve çevresinde yetişir. Her yıl Haziran Ayı’nın girmesiyle birlikte eğer yağış yoksa incirlerin döllenmesi için ilek atarız. İlekleme işlemini 10 gün içerisinde 2 defa yapıyoruz. Faydası saymakla bitmeyen incirin kaliteli olması için ilekleme işleminin yapılması şarttır. Tüm üreticilere incir sezonunun hayırlı geçmesini diliyorum” dedi.

1234
“İLEKLEME NEDİR”
Birçok meyvede olduğu gibi incirin de tozlaşma biyolojisi, meyve tutumu ve olgunlaşması açısından son derece önemli. Ticari açıdan önemli olan Sarılop ve Bursa Siyahı incir çeşitleri, meyve vermeleri için mutlaka tozlaşmaya gerek duyarlar. Bu amaçla dişi incirlerin en önemli meyve ürünü olan yaz ürünleri (iyi lopları) döllenme amacıyla iyiloplarla aynı zamanda olgunlaşan erkek incirlerin ilek meyvelerinin içlerindeki arıları ile birlikte dişi ağaçları üzerine bırakılması işlemine ilekleme denir. Bu amaçla kullanılan erkek incir meyvelerine ilek denir. Burada önemli olan ilek arıcığının yeteri miktarda ve hastalıksız poleni dişi incir meyvesindeki dişi incir çiçeklerine ulaştırması işlemidir.
Tozlaşmada erkek meyvenin içinde çıkan ve üzeri erkek tozu olan arıları görev yapar. Eğer ilek meyveleri dişi incir ağaçlarına bırakılırsa, yani ilekleme işlemi yapılırsa erkek incir meyvelerini terk eden ergin dişi arılar, yumurta bırakma ortamı bulmak amacıyla dişi incir ağacı meyvelerine girer. Bu sırada arının vücudu üzerinde taşınan polenler dişi çiçekler üzerine yayılır. Sonuçta döllenme ve döllenme sonrası da çimlenme gücüne sahip çekirdekler meydana gelir.

12345
İLEKLEME NASIL YAPILIR?
Olgunlaşan ilek meyveleri ağacından sabah erken saatlerde ve akşamüzeri geç saatlerde olmak üzere, günde iki kez ve her gün toplanmalıdır. Toplanan ileklerin, ağaç dallarına yeteri miktarda ve düzenli olarak dağıtılması gerekir. Özel ilek torbalarına konan ilekler incir ağaçlarına asılır. Normalde, ilek sineğinin ostiolden çıkması ve çıkarken de sadece ostiol civarında bulunan erkek çiçeklerin olgunlaşmış çiçek tozlarını (polenlerini) yüklenmiş olması gerekir. Çünkü meyve bağlamayı yani döllenmeyi bu polenler yapmakta, ilek arıcığı ise polen taşıyıcı görevi yapmaktadır. İlekleme işlemi bittikten sonra, kuruyan ileklerin bahçeden uzaklaştırılıp,bir köşede yakılması,imha edilmesi gerekmektedir.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam