İlk teravih ve ilk sahur bu gece

On bir ayın sultanı Ramazan başlıyor. İlk teravih bu akşam kılınacak, ilk oruç yarın tutulacak. Ramazan için beslenme rehberi hazırlayan Sağlık Bakanlığı, sahura mutlaka kalkılması tavsiyesinde bulundu.

reklam
05 Haziran 2016 0
reklam

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonuysa cehennemden kurtuluş olan onbir ayın sultanı ramazan başlıyor. İlk teravih namazı bu akşam kılınacak. Camiler günler öncesinden hazırlandı. İlk sahura da bu akşam kalkılacak ve yarın oruçlu olunacak.

page_ramazan-basliyor-ilk-teravih-ve-sahur-bu-gece_524882595

İlk iftar, 19.32’de Hakkari’de yapılacak. En geç orucu da 20.53’te Edirneliler açacak. Sağlık Bakanlığı da ramazan ayının sağlıklı ve kolay geçirilmesi için Ramazan’a özel beslenme rehberi hazırladı. Bakanlık,  yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için sahur öğününü atlamamak gerektiğine vurgu yaptı. Sahura kalkılmamasının yaklaşık 17 saat olan açlığı ortalama 20 saate çıkardığına, bunun da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine sebep olduğuna dikkat çekildi. Yapılan en büyük hatalardan birisinin de iftarda çok hızlı ve çok yüksek miktarda besin tüketimi olduğunu kaydeden Bakanlık, iftarda şerbetli tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlılar, kafein içeren içecekler yerine de süt, ayran, sade soda, taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmesini tavsiye etti.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam