İncir üreticisi sezondan umutlu

Aydın’ın önemli tarım ürünlerinden biri olan incirde, kalite beklentisi arttı. Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, hava sıcaklığının mevsim normalinde gitmesiyle üreticinin sezondan umutlu olduğunu söyledi.

12 Temmuz 2018 - 12:39 0
reklam

Merve Danışman / Manşet Aydın- EFELER- Aydın’ın en önemli ihracat ürünü olan incirde üreticiler, yeni sezona umutlu girdi. Hava sıcaklığının mevsim normalinde seyretmesi nedeniyle incirde kalite ve rekoltenin iyi olduğunu belirten Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Geçen sene kaliteli incir bulmak güçtü. Bu yıl üreticinin beklentisi fiyat olarak biraz daha yukarıda. Şu anda görülen mahsul iyi” dedi.

ÜRETİCİDE UMUTLU BEKLEYİŞ

Temmuz ayında hava sıcaklığının normal olduğunu, bu sebeple incirde bir zarar görülmediğini kaydeden Kendirlioğlu, “Tabi bugünkü tarih için geçerli bu. Önümüzdeki aylarda hava şartları nasıl gider, bunu şu an tahmin etmek mümkün değil. Hava çok nemli, yağışlı olursa incirin kalitesi bozulabilir. Ancak şu an durum iyi. Üretici umutla bekliyor” dedi.

YAŞ İNCİR HASATTA

Aydın ihracatının başta gelen ürünlerinden biri olan kuru incirde beklenti olumluyken, yaş incirde de hasat dönemine başlandı. Yaş incirin günlük tüketildiğini, bu sebeple hasatla birlikte tezgahta yerini aldığını kaydeden Kendirlioğlu, “Şu anda yaş incir hasatta. Ekonomi olarak kuru inciri ele alıyoruz. Toplam 60 bin ton civarında bir beklentimiz var. İncirde tonaj çok fazla değişmez. Geçen sene de ortalama bu fiyatlardaydı. Kalite değişir. İnşallah kalite beklentimiz yüksek” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort