İncire yağış darbesi

Türkiye’nin en kaliteli incirine sahip Nazilli’de üreticiyi zamansız sağanak yağış vurduğunu söyleyen Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, yağmur riskinin TARSİM poliçe kapsamına alınması yönünde çalışma yapılması istedi.

27 Ağustos 2018 - 12:59 0
reklam
reklam

Mustafa Çelik / Manşet Aydın-NAZİLLİ- Nazilli’de etkili olan sağanak yağışlar, incirde rekolte ve kaliteye büyük zarar verdi. Hasat sezonunun ortasında etkili olan yağış, yüksek kesimlerdeki üreticiyi hayal kırıklığına uğrattı. İncir üreticisinin çok büyük mağduriyet yaşadığını ifade eden Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, hasata denk gelen olumsuz hava koşullarının üretimi etkilediğini söyledi.

KALİTE DÜŞTÜ
Özellikle dağ bölgesindeki üreticinin yağıştan etkilendiğini ifade eden İzgü, “İncirin erken olması, hava şartlarının olumsuzluğu, yağmurlardan sonra oluşan nem, incirdeki kaliteyi yüzde 50 civarında etkiledi. Üreticimiz mağdur” diye konuştu.

“YAĞMUR RİSKİ SİGORTASI YAPILMALI”
Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) yağmuru incirde risk kapsamına almaları gerektiğini ifade ederek, “Bunları sürekli dile getiriyoruz ancak artık yağmur riskinin dikkate alınması gerekiyor. TARSİM yağmurun hem kaliteye hem de rekolteye verdiği zararların karşılamalıdır.” diyerek çalışmalarının sürdüğünü ancak sonuca ulaşamadıklarını ifade etti.

“REKOLTE 15-20 BİN TON DÜŞEBİLİR”
Rekolte ve kalitenin büyük ölçüde etkilendiğini belirten İzgü, “Yağmurlardan önce 75 bin ton civarında rekolte bekliyorduk fakat bu rakam 15-20 bin ton civarında düşebilir. Şu an için kesin bir rakam söyleyemiyoruz.” dedi.

“BAZI ÜRETİCİLER ŞANSLI”
Yağışların fiyatlara etkisini değerlendiren İzgü, “Kalitenin düşük olması nedeniyle fiyatlar düşecektir. Ancak bazı bölgelerimiz yağmurdan etkilenmedi. Doğal olarak buradaki üreticiler şanslı diyebiliriz. Buralarda kalite genele göre yüksek olduğu için fiyat yükselecektir.” şeklinde konuştu.

Hasat döneminde yağan yağmurla zarar gören incir üreticisinin zararının TARSİM tarafından karşılanması için girişimde bulunan Nazilli Ticaret Odası, yağıştan etkilenmeyen incirlerde fiyatın yükseleceğini söyledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam