İnciri, dolarla değil TL ihraç edecekler

Çinlilerin yoğun rağbet gösterdiği Aydın İncirinde ihracatın dolar yerine Türk lirası veya Yuan üzerinden yapma çalışmaları başladı.

17 Ağustos 2018 - 14:55 0
reklam
reklam

Çin pazarında büyük ilgi gören Aydın İnciri ihracatını sezonda 3-4 kat arttırmayı hedefleyen ihracatçılar, Türk lirasına da destek vermek için satışlarda Türk ve Çin parasını kullanma kararı aldı.

Hükümetin görüşmeleri neticesinde Çin’in Amerikan malları yerine Türk mallarına yöneldiğini kaydeden Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kırlıoğlu, bu artan talebi ülke yararına değerlendirmek üzere anlaşmaları dolar yerine Tür Lirası veya Yuan kullanarak yapmayı hedeflediklerini bildirdi.

Çinlilerin Aydın incirlerini çok kaliteli ve lezzetli bulduklarını ifade eden Kırlıoğlu, “Son zamanlarda Cumhurbaşkanımızın ikili ilişkileri sayesinde Çin’den çok büyük ihracat talebi bekliyoruz. Görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde Türk lirasının değeri artacak. Öte yandan Çin çok büyük bir ülke ve pazar. Eğer Çin ile ticarete devam edersek başka ülkelere ihracat etmemize bile gerek yok neredeyse.” diye konuştu.

HÜKÜMETİN ARKASINDAYIZ
Hükümetin arkasında olduklarını ifade eden Kırlıoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Ekonomisi güçlü bir Türkiye ile tüm dünyaya açılıyoruz. İlerleyen ihracatımız sayesinde Çin olmak üzere Rusya ve diğer ülkeler olmak üzere ihracatımızın artacağını düşünüyorum. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ekonomide emeği geçen tüm yetkililerimize buradan teşekkür ediyorum. Hükümetimizin arkasındayız.” (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam