İneklerine Çan Yerine GPRS Taktı

Köyünde ‘modern çoban’ olarak adlandırılan Kadir Metin,sürüsünü takip edebilmek için ilginç bir yöntem buldu. Teknolojiyi kullanan Metin, ineklerini kontrol etmek amacıyla boyunlarına çan yerine GPRS sistemi taktı. Artık hayvanlarını uydu üzerinden takip ediyor.

reklam
13 Haziran 2016 0
reklam
reklam

Çankırı’nın Ilgaz ilçesine bağlı Bozatlı köyünde yaşayan 54 yaşındaki Kadir Metin, iş yoğunluğundan hayvanlarıyla yeterince ilgilenemeyince aklına harika bir fikir geldi. Uzun süredir hayvancılıkla uğraşan Metin, hayvancılığın yanında köydeki her türlü teknik işi de yaparak, komşularının bozulan cihazlarını da tamir ediyor. Çoban Kadir Metin, inek sürüsünün başında duramadığı için ilginç bir yöntem geliştiren ‘modern çoban’, hayvanlarını kontrol etmek amacıyla boyunlarına çan yerine GPRS sistemi taktı. Metin, GPRS sayesinde hayvanlarını artık uydu üzerinden takip ediyor.

Sabahın erken saatlerinde hayvanlarını meraya bırakan Metin, evdeki bilgisayarından hayvanlarını adım adım izliyor. Metin, olumsuz bir olayda ise hayvanların yanına gidiyor.

haberici (1)

“HAYVAN BESLEYEN KÖYLÜLERİMİZE DE BU SİSTEMİ KURACAĞIZ”

Uygulama hakkında bilgi veren Kadir Metin, “Bir yıldan beri amatör olarak yapmış olduğum hayvancılığı devam ettiriyorum. Bir hayvanla başlamış olduğum bu işi 6-7 hayvana çıkardım. Köyümüzde ekili alanlar olmadığı için rahatlıklar etrafa salıveriyoruz. Köyün merasında yayılıyorlar ama bazen bulmakta zorluk çekiyorum. Sürekli takip etmek zorunda kalarak motosikletimle onları arıyorum. Bu da bana zaman yönünde çok büyük sıkıntılar oluşturuyor. Bunun önüne geçmek için aklıma araçlara takılan GPRS cihazını hayvanlara takmak geldi ve bunu uyguladım. Cep telefonumla veya evde bilgisayarımdan çok rahat bir şekilde hayvanları takip edebiliyorum. Bu uygulama köyümüzde örnek olmuştur ve diğer hayvan besleyen köylülerimize de bu sistemi kuracağız” dedi.

haberici (2)

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam