İngiltere’den Tarihi Karar

İngiltere, AB’ye hayır dedi. Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmayacağına yönelik yapılan referandumda halkın yüzde 52’si “AB’ye Hayır” dedi. Zafer ayrılıkçıların oldu.

reklam
24 Haziran 2016 0
reklam
reklam

Son dönemlerde, dünyanın gözü İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın AB üyeliğinin oylanacağı referanduma çevrilmişti. Birleşik Krallık’ta şu ana kadar yapılan sayımlara göre 30 milyon seçmen sandık başına gitti.4 ay süren kampanyaların ardından yapılan kritik referandumun ilk sonuçları açıklandı. Ülkenin kaderini belirleyen referandumda “AB’ye Hayır” diyenler yüzde 52 olurken, “Evet” diyenler ise yüzde 48’de kaldı. Birleşik Krallık, AB tarihinde birlikten ilk ayrılan ülke olacak.

Sonuçların açıklanmasının ardından İngiliz para birimi Sterlin, dibi gördü. Dolar karşısında 1985’den bu yana en düşük seviyesine indi. Sonuçların ardından İngiliz para birimi yüzde 3’lük ani düşüş yaşadı. Referandumdan “AB’den ayrıl” yönünde çıkmasına rağmen bu durum hemen olmayacak.“AB’den ayrıl” kararının alınmasının ardından Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesince belirlenen yasal süreç işleyecek. Başbakan halkı AB’den çıkılması konusunda bilgilendirecek. Ardından 2 yıllık bir müzakere süreci başlayacak ancak 27 AB ülkesinin de onay vermesi halinde bu süreç uzayabilir. Bu süre içinde ülke, AB içinde kalacak ve AB yasaları uygulanmaya devam edecek.

ingiltere-deki-ab-referandumunda-ayrilma-yonunde-8555847_1246_m

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam